شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آمریکا#روسیه#سازمان ملل#فوری#ایالات متحده

روسیه آمریکا را مسئول بدتر شدن اوضاع خاورمیانه می‌داند/ قدردانی حماس از مواضع پوتین

روسیه آمریکا را مسئول بدتر شدن اوضاع خاورمیانه می‌داند/ قدردانی حماس از مواضع پوتین

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل با اشاره به قطعنامه پیشنهادی مسکو برای آتش بس فوری در خاورمیانه، گفت: مسئولیت تشدید اخیر اوضاع کنونی در منطقه عمدتاً بر عهده ایالات متحده است که خاورمیانه را در آستانه یک فاجعه انسانی و جنگی تمام عیار قرار داده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»،  واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، شب گذشته پس از نشست غیرعلنی شورای امنیت که به منظور بررسی واکنش بین‌المللی به تشدید درگیری‌ها بین فلسطین و رژیم صهیونیستی تشکیل شد، تاکید کرد که مسئولیت تشدید اوضاع اخیر در خاورمیانه عمدتاً بر عهده دولت آمریکا است.

وی به خبرنگاران گفت: «اجازه دهید واضح بگویم، مسئولیت جنگ در حال تشدید شدن بین اسرائیل و فلسطین عمدتاً بر عهده ایالات متحده است.»

نبنزیا همچنین هشدار داد که خاورمیانه در آستانه یک فاجعه انسانی بی‌سابقه و جنگی تمام عیار قرار گرفته است. 

این دیپلمات بلندپایه با اشاره به اینکه روسیه "بدون هیچ ابهامی" وحشیگری، کشتار و سطح "هولناک" خشونت را محکوم می‌کند، تاکید کرد: «کشتار و خشونت علیه غیرنظامیان اسرائیلی و فلسطینی غیرقابل قبول است و آنچه در تاریخ 7 اکتبر در اسرائیل رخ داد غیرقابل قبول است.»

نبنزیا افزود: «روسیه حق اسرائیل برای دفاع از خود را به رسمیت می‌شناسد، اما اقداماتی با هدف مجازات دسته جمعی فلسطینیان را نیز غیرقابل قبول می داند. ما در این فاجعه دو بعد داریم و نمی‌توانیم یکی را برجسته کرده و دومی را نادیده بگیریم - حملات بی‌رویه به مناطق مسکونی در غزه و قطع ارتباط آنجا از آب و برق هم محکوم شده است.»

نماینده روسیه ادامه داد: «جان انسان‌ها بیشترین اهمیت را دارد و اقدامات اسرائیل برای مجازات دسته جمعی غزه و همچنین درخواست آنها برای تخلیه بیش از 1 میلیون غیرنظامی ظرف 24 ساعت و تمرکز آنها در محله های یهودی نشین بالفعل در جنوب نوار غزه غیرقابل قبول است و می تواند به عواقب جبران ناپذیری هم در منطقه و هم در جهان منجر شود.»

روسیه به شورای امنیت پیشنهاد آتش بس فوری در خاورمیانه را داده است

نبنزیا همچنین تأیید کرد که روسیه به شورای امنیت سازمان ملل پیشنهادی را داده که در آن خواستار آتش بس فوری در خاورمیانه شده است.

در پیش نویس قطعنامه روسیه آمده است: «ما معتقدیم که راه‌حل بلندمدت برای مناقشه فلسطین و اسرائیل تنها از راه‌های مسالمت‌آمیز امکان‌پذیر است. ما خواهان آتش‌بسی فوری و بلندمدت هستیم که مورد احترام همه طرف‌ها باشد.»

همچنین ، طرف روسی خواستار اطمینان از ارسال کمک‌های بشردوستانه و شرایط مناسب برای تخلیه غیرنظامیان از مناطق درگیری در رابطه با تشدید اوضاع در خاورمیانه شد. علاوه بر این، روسیه خشونت علیه غیرنظامیان و اقدامات تروریستی را محکوم کرده و از طرف های درگیر می خواهد تا فوراً گروگان‌ها را آزاد کنند.

پیش نویس قطعنامه روسیه همچنین به «نگرانی جدی در مورد تشدید خشونت‌ها و وخامت اوضاع، به ویژه تعداد بالای تلفات در میان غیرنظامیان» اشاره و تأکید کرده که «غیر نظامیان فلسطینی و اسرائیلی باید محافظت شوند».

قدردانی حماس از موضع پوتین در قبال مناقشه فلسطین و اسرائیل 

مقامات جنبش فلسطینی حماس صبح امروز، شنبه،  از موضع گیری ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مورد مناقشه فلسطین و رزیم صهیونیستی بسیار قدردانی کرده و یادآور شدند که برای دیدگاه او  ارزش زیادی قائل هستند. 

آنها افزودند: از تلاش‌های فعال روسیه در راستای توقف حملات اسرائیل به نوار غزه استقبال می‌کند.

رئیس جمهور روسیه روز جمعه بر لزوم فکر کردن به مردم غیرنظامی هنگام حل و فصل مناقشه بین اسرائیل و فلسطین تاکید کرد و یادآور شد که اسرائیل با حمله بی‌سابقه‌ای مواجه شد که مانند آن در تاریخ هرگز رخ نداده بود. در عین حال، طرف اسرائیلی در مقیاس گسترده‌ای در حال پاسخگویی به طرف فلسطینی است که جان مردم بی گناه زیادی را به خطر انداخته است.

علاوه بر این، پوتین به این واقعیت نیز اشاره کرد که وقایع کنونی در خاورمیانه به یک تراژدی برای فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها تبدیل شده که این وضعیت نتیجه سیاست‌های شکست خورده آمریکاست.

به گفته وی، آمریکایی‌ها با حمایت اقمار اروپایی خود تلاش کردند تا روند حل و فصل خاورمیانه را در انحصار خود درآورند، اما دغدغه‌ ای برای یافتن توافق قابل قبولی برای هر دو طرف این مناقشه نداشتند.

 انتهای پیام/