عصبانیت بولتون از افشاگری ترامپ درباره اسرار هسته‌ای آمریکا

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا جمعه در واکنش به گزارش‌هایی در مورد انتقال اطلاعات محرمانه از دونالد ترامپ به یک میلیاردر استرالیایی به سی‌ان‌ان گفت: فکر می‌کنم اقدامات این رئیس‌جمهوری سابق واقعا در سرتاسر بوروکراسی تأثیر و پیامد چندگانه و ناخوشایندی دارد و باعث بدبینی و بی‌احتیاطی زیادی می‌شود.

این خبر که اولین بار پنجشنبه توسط ای‌بی‌سی نیوز گزارش شد، ادعا می‌کند که رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در مورد توانایی‌های زیردریایی هسته‌ای ایالات متحده با میلیاردری به نام «آنتونی پرت» در کلوب مارالاگو در اوایل سال ۲۰۲۱ صحبت کرده است. ترامپ ظاهرا در جریان‌ ملاقات با این میلیاردر استرالیایی جزئیات محرمانه‌ای را در مورد میزان تسلیحات هسته‌ای حمل شده توسط زیردریایی‌ها و دیگر اطلاعات محرمانه فاش کرده است.

طبق گزارش ای‌بی‌سی نیوز، سپس آنتونی پرت آن اطلاعات را با بیش از دوازده مقام خارجی، چهره‌های روزنامه‌نگار و برخی از کارمندان خود به اشتراک گذاشت. این میلیاردر حداقل دو بار توسط دادستان‌های وزارت دادگستری و اف‌بی‌آی در رابطه با این اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفته است.

بولتون همچنین گفت که اقدامات ترامپ اصلا غیرمنتظره نیست.

این مشاور امنیت ملی آمریکا در دوره ترامپ گفت: در کمپین انتخاباتی سال ۲۰۱۶، یک فرد بسیار بصیر و خردمند به من گفت که ترامپ هیچ فیلتری بین مغز و دهانش ندارد. و من فکر می‌کنم که این بخش بزرگی از مشکل ماست که خود را به روش‌های مختلف نشان می‌دهد.

عصبانیت بولتون از افشاگری ترامپ درباره اسرار هسته‌ای آمریکا

بولتون افزود: قضیه معروفی وجود دارد از زمانی که به او عکس حساسی از یک پرتاب شکست‌خورده موشک در ایران نشان داده شده است که معمولا ما حتی در مورد آن صحبت هم نمی‌کنیم. اما او آنقدر جذب این عکس شد که خواست آن را نگه دارد. و مدت زیادی نگذشته بود که ترامپ آن را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت!

روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از دو منبع آگاه که نامشان را فاش نکرد، گزارش داد که این تاجر استرالیایی رئیس یکی از بزرگترین شرکت‌های بسته‌بندی جهان است و افشاگری دونالد ترامپ کمی بعد از خروج او از کاخ سفید و پایان ریاست جمهوری او بود. منابع مطلع به این نشریه گفتند که حرکت ترامپ «به صورت بالقوه ناوگان هسته‌ای آمریکا را به خطر انداخت.»