شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#اوپک#نفت

پنجاهمین نشست وزیران اوپک برگزار شد

وبسایت رسمی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرد که پنجاهمین نشست کمیته مشترک نظارت وزیران (JMMC) از طریق ویدئو کنفرانس در روز چهارشنبه، ۴ اکتبر ۲۰۲۳، برگزار شده است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وبسایت رسمی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرد که پنجاهمین نشست کمیته مشترک نظارت وزیران (JMMC) از طریق ویدئو کنفرانس در روز چهارشنبه، 4 اکتبر 2023، برگزار شده است.

این کمیته داده های تولید نفت خام در ماه های ژوئیه و اوت 2023 را بررسی کرد و به پایبندی کلی کشورهای عضو اوپک و غیراوپک با "اعلامیه همکاری" (DoC) اشاره کرد.

کمیته مشترک نظارت وزیران همچنین از همه کشورهای شرکت کننده خواست تا "به انطباق کامل و پایبندی به سازوکار جبران خسارت دست یابند."

این کمیته بر تعهد کشورهای عضو به اعلامیه همکاری که طبق توافق سی و پنجمین اجلاس وزیران اوپک و غیراوپک (ONOMM) در 4 ژوئن 2023، تا پایان سال 2024 تمدید شده بود، مجدداً تاکید کرد.

کمیته مشترک نظارت وزیران همچنین به کاهش تعداد دفعات جلسات از ماهانه به هر دو ماه یکبار و اختیار خود برای برگزاری جلسات بیشتر و یا درخواست برای برگزاری اجلاس وزیران اوپک و غیراوپک همانطور که در سی و سومین اجلاس وزیران اوپک و غیراوپک (ONOMM) در تاریخ پنجم اکتبر 2022 توافق شده بود، اشاره کرد.

در این گزارش آمده است: این کمیته به ارزیابی دقیق شرایط بازار ادامه خواهد داد و به تمایل کشورهای عضو اعلامیه همکاری برای رسیدگی به تحولات بازار و آمادگی برای اتخاذ تدابیر اضافی در هر زمان، با تکیه بر انسجام قوی اوپک و کشورهای غیر عضو، ادامه خواهد داد.

این کمیته همچنین حمایت کامل خود را از تلاش‌های عربستان سعودی به منظور حفظ ثبات بازار نفت اعلام کرد و از کاهش داوطلبانه اضافی 1 میلیون بشکه در روز این کشور پادشاهی و تمدید آن تا پایان سال جاری میلادی قدردانی کرد.

کمیته مشترک نظارت وزیران همچنین از فدراسیون روسیه به خاطر تمدید کاهش داوطلبانه اضافی صادرات تا پایان دسامبر 2023 تا 300 هزار بشکه در روز قدردانی کرد.

بر اساس این گزارش، جلسه بعدی این کمتیه (پنجاه و یکمین نشست) برای 26 نوامبر 2023 برنامه ریزی شده است.

انتهای پیام/