شهرخبر

نماینده مجلس عراق: آمریکا و یک کشور عربی در قاچاق نفت سوریه دخیل هستند

 

به گزارش صد انلاین ، محمد البلداوی عضو مجلس عراق در گفتگویی با پایگاه خبری عراقی المعلومه اعلام کرد، ایالات متحده اقدام به قاچاق نفت سوریه کرده و در این زمینه یک کشور عربی هم از امر منتفع می‌شود.

 

 


او در این زمینه افزود: پرونده کنترل مرزهای عراق و سوریه به دست نیروهای عراقی است و فقط مرزهای اقلیم کردستان از این قاعده مستنثی است.

وی خاطر نشان کرد، ایالات متحده قاچاق نفت سوریه به عراق انجام نمی‌شود زیرا این کشور نیازی به واردات نفت ندارد، بلکه به خارج از این منطقه منتقل می‌شود.

او در این زمینه افزود: نفت سوریه بعد از به سرقت رفتن، یا به رژیم صهیونیستی منتقل می‌شود یا آن که به اردن قاچاق می‌شود زیرا هر دو طرف نیازمند این منبع هستند و هر دوی آنها هم به سوریه نزدیک بوده و در این رابطه باید گفت که کنترل مرز سوریه و اردن نیز دست ایالات متحده قرار دارد.

عضو مجلس عراق در ادامه تاکید کرد: قاچاق نفت سوریه به داخل عراق بعید به نظر می‌رسد، زیرا دولت توان حاکمیت خویش را بر کلیه مرزهای عراق اعمال کرده و نظارت کاملی بر آنها دارد.

وی افزود: عراق خود منابع نفتی داشته و هیچ نفعی از قاچاق نفت به یک کشور نفتی وجود ندارد.

گفتنی است دسامبر 2022 وزارت خارجه سوریه حجم زیان‌های این کشور را از عملیات نظامی آمریکا در خاک خود حدود 111.9 میلیارد دلار تخمین زده و خبرگزاری رسمی سوریه سانا هم درگزارش‌های خود از سرقت نفت این کشور تاکید می‌کرد که این نفت بعد از سرقت از میادین الجزیره در استان‌های الحسکه و دیر الزور و الرقه به سوی پایگاه‌های آمریکا در خاک عراق برده می‌شوند.