شهرخبر

محتکران مسکن مهر بیش از ۲ میلیارد تومان سود کردند

محتکران مسکن مهر بیش از ۲ میلیارد تومان سود کردند

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس اعلام کرد: برخی از افراد در مشاوران املاک پردیس در یک مقطع زمانی واحدهای مسکونی را با قیمت ۵۰ میلیون تومان خریداری و احتکار کرده، سپس تا ۳ میلیارد تومان هم می‌فروختند.

در اواسط تابستان امسال قیمت مسکن در پردیس با افت قابل توجهی رو به رو شد. مقایسه تغییرات قیمت واحدهای مسکن مهر در دو شهر جدید پرند و پردیس نشان می‌دهد از ابتدای امسال تاکنون متوسط قیمت فروش این واحدها در پردیس ۳۰‌درصد افت داشته اما ریزش قیمت در پرند به طور متوسط ۲۸‌درصد بوده است.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس اظهارکرد: عده‌ای با عنوان ثبت نام برای نهضت ملی مسکن در بازار فیش فروشی می‌کردند اما اعلام کردیم که هیچ واحدی از نهضت ملی مسکن در پردیس ساخته نخواهد شد و مردم فریب این فیش‌های جعلی را نخورند.

خلیل محبت‌خواه با بیان اینکه تعدیل و کاهش قیمت مسکن در شهر پردیس ادامه دارد، اظهارکرد: یکی از عوامل موثر در کنترل بازار مسکن پردیس ساماندهی مشاوران املاک و برخورد با مشاوران املاک متخلف بود. یکی از روش‌های قیمت‌سازی مشاوران املاک اینگونه است که با معاملات صوری و بدون اینکه پول و چکی رد و بدل شود، یک واحد را چند بار بین افراد معامله می‌کنند و در نهایت یک واحد در طی این معاملات تا ٣٠ درصد افزایش قیمت پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: جلوی این تخلفات در مشاوران املاک در پردیس را گرفتیم و همزمان ساخت‌وساز مسکن در این منطقه رونق پیدا کرد و کارگاه‌هایی ساخت‌وساز فعال شد و بار روانی که بین مردم ایجاد شده بود که در پردیس واحدها نیمه کاره باقی خواهد ماند تا مردم در خریدها با هر قیمتی تعجیل کنند، را از بین بردیم و با این دو عامل مهم ریزش قیمت انجام شد و درحال‌حاضر این روند ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس تاکید کرد: به مالکان واحدها در پردیس اعلام کرده‌ایم که در نسبت به استقرار و سکونت اقدام نکنند، به سازمان امور مالیاتی معرفی خواهند شد بنابراین نیازمند واقعی ساکن می‌شود و واحدهای خالی مشمول مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوند. اگر افراد ساکن شوند و خانه‌های خالی کاهش پیدا کنند قیمت‌ها هم کاهش پیدا می‌کنند.

محبت‌خواه با بیان اینکه برخی از مشاوران املاک در پردیس بیش از ٢٠٠ واحد مسکونی را در اختیار داشتند، افزود: افرادی در مشاوران املاک در مقطع زمانی این واحدها را با قیمت ۵٠ میلیون تومان خریداری و احتکار کرده بودند و این واحدها را به قیمت ٣ میلیارد هم به فروش می‌رساندند که این افراد را شناسایی و جلوی این روند را گرفتیم. این افراد به دلیل اینکه در معرض مالیات‌ بر خانه‌های خالی هستند و قیمت مسکن در پردیس ریزشی بوده، نسبت به عرضه این واحدها به بازار اقدام کردند و همین افزایش عرضه عامل کاهش قیمت شد.

وی از جمع شدن بساط امتیاز فروشی در پردیس خبر داد و گفت: عده‌ای با عنوان ثبت نام برای نهضت ملی مسکن در بازار فیش فروشی می‌کردند اما اعلام کردیم که هیچ واحدی از نهضت ملی مسکن در پردیس ساخته نخواهد شد و مردم فریب این فیش‌های جعلی را نخورند.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس ادامه داد: با کنترل بازار و تعدیل قیمت‌ها با برخورد جدی با مشاوران املاک متخلف، جلوی انتشار قیمت‌های غیرواقعی در سایت‌هایی اینترنتی هم گرفته شد و فاصله قیمت‌ها بین سایت‌هایی مانند دیوار و بازار مسکن پردیس، باعث شد افراد نسبت به اصلاح قیمت‌های منتشر شده در این سایت‌ها اقدام کنند.