ادعای عجیب نماینده ویژه رئیسی/ سواحل مکران به دبی و شانگهای تبدیل می‌شود

حسین دهقان، دبیر شورای توسعه سواحل مکران در چهارمین جلسه نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در حوزه مکران با بیان اینکه محرومیت‌زدایی در این منطقه محصول توسعه‌ای است که در آن شکل می‌گیرد، گفت: ظرفیتهای این منطقه باید در راستای منافع ملی مورد استفاده قرار گیرد.

نماینده رئیس جمهور و دبیر شورای توسعه مکران اضافه کرد: اساسنامه این سازمان مورد تصویب دولت قرار گرفته است و با قید دو فوریت تقدیم مجلس شد که یک فوریت آن تصویب شد. مجلس کاملا عقلانی خواست که در فرصت مناسب موارد آن را مورد بررسی قرار دهد که ما هم مخالفتی نکردیم.

وی افزود: رئیس جمهور از من پرسید قرار است این منطقه به چه چیز تبدیل شود؟ گفتم که مکران قرار است به دوبی و شانگهای تبدیل شود.

نماینده ویژه رئیس جمهور ادامه داد: در دنیا، تمام شهرهای پرجمعیت کنار دریا قرار دارند. اما جمعیت این منطقه تنها ۷۰۰ هزار نفر است. اگر بخواهیم اداره این منطقه را در راستای اداره سایر مناطق کشور ببینیم، هیچ اتفاقی در مکران نخواهد افتاد.

دهقان با تاکید بر اهمیت محیط زیست منطقه، به لزوم تصویب و تفویظ اختیار به سازمان توسعه مکران اشاره کرد و گفت: هیچ مجوزی را ندیدم که زیر ۸ ماه صادر شود. هر فردی بخواهد کار کند به سختی مجوز می‌گیرد. بنابراین لازم است تصویب نهایی این کار را تسریع و تسهیل کنیم.

دبیر شورای توسعه سواحل مکران با درخواست از دستگاه‌ها برای به تعویق نینداختن برنامه‌های اجرایی خود در این منطقه، گفت: اگر عزم خود را جمع کنیم و مشکلات ما را ناامید نکند، اتفاقات خوبی را رقم خواهیم زد و مردم محلی و ملت ایران نتیجه آن را خواهند دید.

بنابر گزارش‌های ارائه شده در این جلسه، برنامه ۵ ساله محدوده مکران درحال تنظیم است که براساس این برنامه در پایان ۵ سال، جمعیت منطقه ۱/۵ میلیون نفر افزایش می‌یابد و تولید فولاد، آلومینیوم و آلمینا پیش‌بینی شده است.

همچنین در این برنامه ۵ ساله طرح‌هایی برای حوزه بهداشت و درمان و حوزه شیلات، گردشگری، کشاورزی، میراث فرهنگی و غیره در نظر گرفته شده است.

به گفته معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی دبیرخانه شورا، بخش عمده‌ای از کار، مثل زیرساخت‌ها، توسط دولت سرمایه‌گذاری می‌شود. اما این تمایل وجود دارد که احداث راه‌آهن و هر نوع تولیدی توسط بخش خصوصی انجام شود.

طبق این گزارش، جزئیات اساسنامه سازمان توسعه سواحل مکران قرار است ۲۵ مهرماه در هیأت دولت بررسی شود.

چهارمین جلسه نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در حوزه مکران، بعد از ظهر یکشنبه به ریاست حسین دهقان نماینده ویژه رئیس جمهور و دبیر شورای توسعه سواحل مکران برگزار شد.