شهرخبر

سازمان هواشناسی با صدور ۲ هشدار زرد از رگبار باران، رعد و برق وزش باد شدید موقت و کاهش نسبی دما و در بخشی از کشور و همچنین وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در بخش دیگر خبر داد.

رگبار باران - طوفان - وزش باد

به گزارش همشهری آنلاین، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار زردرنگ با تاکید بر تداوم فعالیت سامانه‌های بارشی درخصوص رگبار باران، رعد و برق، با وزش باد شدید موقت و کاهش نسبی دما هشدار زرد صادر کرد. 

بر اساس این هشدار چند استان طبق زمان‌بندی زیر دچار مخاطره جوی خواهند شد: 

امروز (یکشنبه): شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل

فردا (دوشنبه): آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، همدان، کرمانشاه، شمال ایلام، نیمه شمالی لرستان و غرب اصفهان

سه‌شنبه: اردبیل، گیلان، غرب مازندران و شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی

چهارشنبه: اردبیل، گیلان، مازندران، غرب گلستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان و شمال مرکزی

پنجشنبه: اردبیل، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، زنجان و ارتفاعات استانهای قزوین، البرز، تهران و سمنان

بر اثر این مخاطره جوی احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقتی، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهن‌سال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی پیش‌بینی شده است.

سازمان فوق موارد زیر را توصیه کرد:

عدم برپا کردن چادرهای مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و تسریع در برداشت محصولات کشاورزی و انتقال به مکان‌های مسقف.

وزش باد شدید و گرد و خاک از فردا

سازمان هواشناسی همچنین درخصوص وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک در نواحی مستعد، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید هشدار زردرنگ دیگری صادر کرد.

بر اساس این هشدار استان‌های زیر طبق زمان‌بندی اعلامی دچار مخاطره جوی خواهند شد:

فردا (دوشنبه): آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، مرکزی، قم، نیمه غربی اصفهان، چهارمحال و بختیاری، قزوین، البرز و جنوب تهران

سه‌شنبه: کرمانشاه، ایلام، همدان، مرکزی، قم، البرز، جنوب استان‌های تهران و سمنان و نیمه غربی اصفهان

چهارشنبه و پنجشنبه: کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، زنجان، همدان، قزوین، مرکزی، اصفهان، قم، خراسان شمالی، البرز، تهران، سمنان، خراسان جنوبی و یزد

بر اثر این مخاطره جوی خیزش گرد و خاک در نواحی مستعد، احتمال افزایش غبار، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت وآمدهای شهری، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، سازه‌های موقت و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل پیش‌بینی شده است.

سازمان مذکور موارد زیر را توصیه کرد: 

اجتناب از تردد غیر ضروری در فضای باز بویژه برای افراد سالمند و بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز ازفعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.