شهرخبر

فوری / رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا استعفا کرد

اقتصادنیوز: مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز جمعه با انتقادی تند از دونالد ترامپ از سمت خود کناره گیری کرد.
فوری / رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا استعفا کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مارک میلی که تاکنون به عنوان رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا شناخته می‌شد, روز جمعه از سمت خود کناره گیری کرد و با انتقادی تند از دونالد ترامپ، گفت که هیچ سرباز آمریکایی هرگز برای خدمت به یک "دیکتاتور خودخوانده" سوگند یاد نکرده است.

نشنال گزارش داد، انتقاد کم سابقه میلی از ترامپ در آخرین روز فعالیت میلی به عنوان ریاست ستاد مشترک ارتش نشان می‌دهد که ارتش آمریکا از زمان ترامپ تا کنون به عرصه سیاسی پرتلاطم این کشور ورود بیشتری پیدا کرده است.

میلی در یک مراسم نظامی مفصل با حضور لوید آستین، وزیر دفاع و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا, اگرچه در اظهارات خود نامی از ترامپ نبرد، اما هدف انتقادات او کاملا مشخص بود.

ژنرال مایلی درباره سربازان آمریکایی گفت: ما به پادشاه، ملکه، یا ظالم یا دیکتاتور سوگند نمی‌خوریم. ما همچنین به یک دیکتاتور خودخوانده سوگند نمی‌خوریم.

چارلز براون یک فرمانده نیروی هوایی آمریکا و دومین آمریکایی آفریقایی تبار که به بالاترین مقام نظامی آمریکا می‌رسد، جایگزین میلی در ریاست ستاد مشترک ارتش خواهد شد.

میلی بیش از ۴۰ سال است در لباس نظامی آمریکا خدمت می‌کند اما زمانی که ترامپ در سال ۲۰۱۹ او را به عنوان مشاور ارشد نظامی رئیس جمهور منصوب کرد, وی با چالش‌های بی‌سابقه‌ای مواجه شد.

میلی در یک دوره چهار ساله که در دولت جو بایدن نیز ادامه یافت, خروج مفتضحانه نیروهای آمریکایی از افغانستان، عملیات نیروهای ویژه در سوریه و برنامه عظیم کمک به نبرد ناامیدکننده اوکراین با روسیه را مدیریت کرد.

میلی ماه گذشته به خبرگزاری فرانسه گفت: به عنوان رئیس ستاد مشترک آمریکا، من یکی پس از دیگری با بحران مواجه بودم.

به گزارش ایرنا, چند روز پیش بود که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری پیشین آمریکا با حمله به اقدامات «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در زمان خروج از افغانستان، وی را لایق مجازات اعدام دانست.

ترامپ با انتشار مطلبی در شبکه اجتماعی متعلق به خود موسوم به «تروث» نوشت: مارک میلی که شاید شرم‌آورترین لحظه تاریخ آمریکا را پس از خروج از افغانستان، به قیمت جان‌باختن، جا گذاشتن صدها شهروند آمریکایی و میلیاردها دلار تجهیزات نظامی پیشرفته ایالات متحده را در آن کشور رهبری می‌کرد، هفته آینده از ارتش کنار می‌رود.

در مقابل میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد که در پی تهدیدهای دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا علیه او، تدابیر امنیتی برای حفاظت از جان خود و خانواده‌اش اتخاذ کرده است.

گفته می‌شود حملات لفظی ترامپ به میلی به دلیل آن است که این مقام نظامی در گفت وگو با نشریه آمریکایی آتلانتیک گفت که ترامپ احترامی برای ارتش قائل نبود.

وی تشریح کرد که چگونه در مراسمی در سال ۲۰۱۹، ترامپ از اینکه لوئیس آویلا یک کهنه سرباز ارتش که پای خود را در یک حمله انفجاری از دست داده، برای خواندن "خدا به آمریکا برکت دهد"، انتخاب شده، ابراز انزجار کرد.

ترامپ در این خصوص به میلی گفته بود: چرا چنین افرادی را به اینجا می‌آورید؟ هیچ کس نمی‌خواهد این زخمی‌ها را ببیند.

رئیس جمهور پیشین آمریکا این روزها با سه پرونده قضایی و مجموعه‌ای از اتهامات کیفری پیش از آغاز رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ ایالات متحده روبرو است که تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند وی برای عبور از این روزهای دشوار، دست به اقداماتی جنجالی و بی‌سابقه بزند.