شهرخبر

طلسم ۵ساله واردات خودرو در دولت رئیسی شکسته شد؟

معاون اقتصادی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: واردات خودرو را طی پنج سال در مناطق آزاد نداشتیم و این طلسم با مصوبات دولت و مجلس شورای اسلامی شکسته شده است.

ایرنا: احمد جمالی افزود: اکنون فرآیندهای قبلی تعطیل شده و واردات خودرو را از منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم آغاز می‌کنیم.

وی با اشاره به نیاز بهبود وضعیت حمل‌ونقل عمومی منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید تصریح کرد: براساس مصوبات دولت درباره واردات کَشنده‌ها و خودروهای عمومی، مقرر شد که منطقه ارگ جدید بم با واردات این خودروها، حمل‌ونقل خود را بهبود داده تا مشکلات کارگران نیز رفع شود.

معاون اقتصادی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در ادامه هدف از سفر به بم را بررسی مسائل و مشکلات فعالان اقتصادی این منطقه عنوان کرد و گفت: عمده این مشکلات درخصوص مصوبات کمیسیون ارزش افزوده و مربوط به واحدهای تولیدی مستقر در منطقه ویژه است که با هماهنگی‌های صورت گرفته مقرر شد در کمیسیون مطرح و برای رفع آنها اقدام شود.

وی درخصوص تامین ارز واردات خودرو عنوان کرد: واردات خودرو در اشکال مختلف عمدتا بدون انتقال ارز، با ارز خود یا دیگران و یا ارز حاصل از صادرات انجام می‌شود لذا توصیه شد منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید با توجه به منابع ارزی که در اختیار دارد، بدون انتقال ارز، وسایل حمل‌ونقل عمومی مورد نیاز خود را وارد کند.

جمالی گفت: در اینکه هدف کلی ما رشد و توسعه منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم است، هیچ شک و شبهه‌ای نیست زیرا هر منطقه از کشور باید متناسب با اِلمان‌های (نماد) توسعه‌ای خود رشد کند.

وی ادامه داد: باید به دنبال صنایعی باشیم که متناسب با منطقه رشد کند و باعث رشد منطقه شود.

معاون اقتصادی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: در سه دهه گذشته سعی و تلاش ما این بوده که این بخش از کشور متناسب با شرایط اقلیمی و اقتصادی بتواند توسعه پیدا کند.

وی تاکید کرد: اکنون در مسیر توسعه قرار داریم و باید همه کمک کنیم این نهال به یک درخت تنومند تبدیل شود و انتظار ما از این مجموعه تنها توسعه منطقه یا محلی خاص نیست زیرا آثار و برکاتی که این صنایع دارد می‌تواند به کشور نیز کمک کند.

جمالی افزود: منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم در زمان تحریم‌ها و در تنظیم بازار خودرو و مشکلاتی که با آن مواجه بودیم، کمک کرد.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان بیشترین مناطق ویژه اقتصادی کشور را دارد گفت: بخش عمده فعالیت‌های کلیدی مجموعه دبیرخانه شورای‌عالی این مناطق در استان کرمان بوده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: دولت سه مصوبه برای ورود خودرو به ویژه خودروهای برقی دارد و از لحاظ قانون مناطق ویژه و آزاد این اجازه را دارند که بتوانند با حفظ قوانین و مقررات حاکم بر این مناطق، واردات خودرو داشته باشند.

جمالی گفت که در واردات خودروهای برقی وزارت صمت و استانداری می‌توانند کمک کنند.

وی افزود: از فروردین ۹۷ تاکنون واردات خودرو به کشور نداشتیم و واردات در حوزه‌های مختلف ممنوع بوده، امسال در قانون بودجه واردات آزاد شده و تاکنون واردات وسایل حمل‌ونقل عمومی آزاد شده است.

"احمد جمالی" معاون اقتصادی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی روز پنجشنبه در سفر به منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم از شرکت‌های خودروسازی کرمان موتور، مدیران خودرو و قوای محرکه بازدید کرد.