به گزارش اکوایران، براساس داده‌های جدیدی که سازمان امور مالیاتی منتشر کرده،  در ۶ ماه نخست امسال بیش از ۳۴۴ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در منابع مالیات‌های مستقیم و کالاها و خدمات وصول شده که معادل با وصول کل مالیات در سال ۱۴۰۰ بوده است.

درضمن در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۰۵ هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی وصول شد که اکنون تنها در نیمه اول امسال شاهد وصول ۳۴۴ هزار میلیارد تومانی هستیم.

بررسی‌های سازمان امورمالیاتی نشان می‌دهد، درآمدهای مالیاتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۴۹ درصدی و نسبت به رقم مصوب قانون بودجه تحقق ۹۲ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین ۲۲۵ هزار میلیارد تومان از مجموع وصولی درآمدهای مالیاتی به مالیات‌های مستقیم اختصاص دارد. این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۵۲ درصدی دارد.

داده‌های اعلامی گروه برنامه‌ریزی و آمارهای سازمان مالیاتی کشور نشان می‌دهد، ۱۱۸ هزار میلیارد تومان از مجموع وصولی درآمدها مربوط به کالاها و خدمات (با ۷۸ درصد تحقق نسبت به بودجه و ۴۵ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته) است.

به نقل از ایرنا مجتبی امیری رییس گروه برنامه‌ریزی و آمارهای سازمان مالیاتی کشور اعلام کرد: با اشاره به اینکه سهم مالیات مشاغل از کل مالیات وصولی حدود هشت درصد است گفت: مالیات کارکنان بخش خصوصی و عمومی حدود ۱۰ درصد از کل این مالیات است.

امیری تاکید کرد: بیشترین سهم مالیات به مالیات‌های مستقیم بر می‌گردد که شامل مالیات بر اشخاص، مالیات بر درآمد و مالیات بر ثروت است.

رییس گروه برنامه‌ریزی و آمارهای سازمان مالیاتی کشور افزود: سازمان امور مالیاتی با هوشمند سازی نظام مالیاتی به دنبال شناسایی فرارهای مالیاتی بدون فشار به فعالان اقتصادی و تولیدی در کشور است.