شهرخبر

توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی

توانمندسازی فرزندان و حمایت از آنان در مقابل هجمه­ فرهنگی

درعصر دیجیتالی امروز بدون تردید کانون خانواده بخصوص فرزندان همواره در خطر هجوم داده‌های مختلف قرار دارند که لازم است والدین چگونه زیستن در این شرایط را به فرزندان خود آموزش دهند، اما به‌راستی شیوه آموزش فرزندان در مقابل این هجمه‌ها چگونه است؟

- اخبار فرهنگی -

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، زهرا میرزائی، دکتری مطالعات زنان

شکی نیست که امروزه در دنیای هجمه‌ رسانه­‌ای و جنگ فرهنگی به سر می‌­بریم. نهادهای قدرتمند و بنگاه­‌های اقتصادی در دنیا به دنبال تغییر فضای ارزشی و فرهنگی جوامع مختلف و تعیین نیازها و هنجارهای گروه­‌های مختلف هستند. به این ترتیب گروه‌های یاد شده با استفاده از آن شیوه در تلاش هستند تا بتوانند منافع خود را از تعیین امیال دیگران تامین کنند. البته که تعیین ارزش یک جامعه و هنجارهای حاکم بر ملت­‌ها می‌­تواند بازار مصرفی آن جامعه را تغییر و متناسب با نهاد فرهنگ­ساز تامین سازد. به عنوان مثال اگر گروه­‌های موسیقی کره­ای پرطرفدار باشند می‌­توانند نه تنها محصول موسیقیایی خود را بفروشند و کنسرت برگزار کنند، بر طراحی لباس و اسباب بازی و بسیاری از محصولات فرهنگی دیگر نیز موثر باشند. یا یک فرد پرطرفدار در شبکه­‌های اجتماعی می­‌تواند محصولات لوازم آرایشی تولید کرده و از فروش محصولات خود مطمئن باشد.

حال که ارزش­‌های جامعه بر اساس خرید و فروش و زندگی مصرفی تعیین می‌­شود، نوجوانی که به دنبال هویت‌یابی در جامعه و علی‌­الخصوص گروه‌­های هم­سال و اکثراً موثر از همین فرهنگ مادی و مصرفی است؛ باید از سطح توانمندی روانی بالایی برخوردار باشد تا مقهور این شرایط نشود و فرهنگ بومی خود را حفظ کند. در دنیایی که هر روز تحت تاثیر رسانه درحال تغییر و معرفی یک محصول جدید برای مورد تایید جامعه واقع شدن است، بسیار مهم است تا بدانیم نوجوان ما باید چه صفاتی را در خود تقویت کند که در دام هویت مصرفی و پوشالی نیفتد.

توانمندی روانی یک نوجوان می­‌تواند در چهار مولفه­ی اعتماد به نفس، توانایی حل مساله، خودکارآمدی و جرات­مندی خلاصه شود. در ادامه به تعریف این موارد خواهیم پرداخت. نوجوان باید در فرآیند رشد خود این چهار مهارت را بیاموزد تا تحت تاثیر هجمه‌­های فرهنگی غیربومی از جامعه و خانواده خود بیگانه نشود و فرآیند هویت‌­یابی خود را مطابق با ارزش­‌های ملی و دینی خود پیش برد.

اعتماد به نفس:از ویژگی‌های شخصیتی افراد اعتماد به نفس است که بدون شک یکی از نیازهای اصلی مردم در تمام فرهنگ‌­ها و ملت بوده و ممکن است بر اثر عوامل متعددی شکل گیرد. به صورت دقیق می‌­توان گفت اعتماد به نفس اعتقاد یا باوری است که همراه با آن می‌توان رفتاری را به روش مورد انتظار انجام داد.

توانایی حل مساله: توانمندی حل مساله یعنی فرد بتواند موثرترین راه حل را شناسایی کند و با روش موثر مشکلات را پشت سرگذارد که با آموزش استدلال کردن به کمک اعتقادات و ارزش­‌های و تصمیم‌­گیری موثر در فرد ایجاد می‌شود.

خودکارآمدی: خودکارآمدی برداشت افراد از توانست­ه‌ ایشان است. افرادی که احساس خودکارآمدی بالا و باثباتی دارند دیدگاه روشنی درمورد خود دارند و کمتر تحت تاثیر وقایع و ارزیابی‌های روزانه قرار می‌گیرند و سلامت روان بیشتری دارند.

جرات­مندی:جرات­مندی بهترین راه برای ایجاد روابط بین فردی رضایت بخش است و ارتباط بر این اساس به گونه ایست که نتیجه آن رسیدن افراد به اهداف شخصی بدون ضایع کردن دیگران و بدون اضطراب است.

اما وظیفه‌ آموزش این چهار مهارت ذیل توانمندی روانی نوجوان به عهده­ خانواده است. در اصل این خانواده است که وظیفه دارید فرزندان خود را مطابق با ارزش‌­های دینی و قانونی جامعه تربیت کند و نهادهای دیگر باید با کمک متخصصین، سیاست­گذاری، آموزش تخصصی و تسهیل فرزندپروری این امر را تسهیل نمایند.

انتهای پیام/