به گزارش اکوایران، روسیه متحدان غربی اوکراین را به کمک به برنامه‌ریزی و اجرای حمله موشکی هفته گذشته به مقر ناوگان دریایی روسیه در دریای سیاه واقع در شبه‌جزیره کریمه متهم کرد.

به نوشته الجزیره، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز در چهارشنبه گفت که داده‌های اطلاعاتی غرب، ماهواره‌های ناتو و هواپیماهای جاسوسی ناتو در حمله اوکراین به مقر ناوگان روسیه در دریای سیاه استفاده شده است. زاخارووا گفت: «شکی نیست که این حمله از قبل با کمک از ابزارهای اطلاعاتی غرب، تجهیزات ماهواره‌ای ناتو و هواپیماهای شناسایی طراحی شده بود و با توصیه ایالات متحده آمریکا و آژانس‌های امنیتی بریتانیا و با هماهنگی نزدیک با آن‌ها اجرا شد». او افزود: «هدف آشکار چنین اقدامات تروریستی منحرف‌کردن توجهات از تلاش‌های نافرجام ضدحمله نیروهای اوکراینی و ترساندن مردم و وحشت‌انگیزی در کشور ماست».

مسکو بارها مدعی شده که ایالات متحده و متحدانش در ناتو با ارسال سلاح به کیف، ارائه اطلاعات و کمک به برنامه‌ریزی برای حمله به تأسیسات روسیه، وارد جنگ اوکراین شده‌اند. گزارش‌های خبری تاییدنشده حاکی از آن است که موشک‌های طوفان سایه که توسط بریتانیا و فرانسه در اختیار اوکراین قرار گرفته بود، در حمله موشکی روز جمعه به مقر ناوگان روسیه در سواستوپل شبه‌جزیره کریمه مورد استفاده قرار گرفت.

انتقاد زاخارووا از غرب به دنبال اظهارات روز سه‌شنبه دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت روسیه بود که گفت: «ورود تانک‌های آمریکایی آبرامز به اوکراین و وعده واشنگتن برای تأمین تعداد نامشخصی موشک‌های دوربرد ATACMS، ناتو را به درگیری مستقیم با روسیه نزدیک می‌کند»

حمله موشکی روز جمعه به مقر ناوگان دریای سیاه در سواستوپل، تازه‌ترین حمله علیه اهدافی در شبه‌جزیره کریمه بود که روسیه به طور غیرقانونی آن را در سال ۲۰۱۴ به خود ضمیمه کرد. کریمه مرکز کلیدی حمایت از ضدحمله اوکراین بوده و به طور فزاینده‌ای توسط نیروهای اوکراینی مورد حمله قرار گرفته است. آن‌ها قول داده‌اند که کنترل شبه‌جزیره را به کیف بازگردانند.

اوکراین گفت که این حمله موشکی سوراخ بزرگی در ساختمان اصلی ستاد ناوگان ایجاد کرد و ۳۴ افسر از جمله دریاسالار ویکتور سوکولوف، فرمانده ناوگان کشته و بیش از ۱۰۰ پرسنل روسی زخمی شدند. با این حال، سوکولوف در روز سه‌شنبه و در نشست مقامات دفاعی روسیه که توسط رسانه‌های روسی پخش شد، حضور داشت. روز چهارشنبه، شبکه‌های تلویزیونی دولتی روسیه نیز سوکولوف را نشان دادند که ظاهراً پس از اهدای جوایز به یک تیم فوتبال ناوگان دریای سیاه با خبرنگاران در سواستوپل صحبت می‌کند.

مؤسسه مطالعات جنگ (ISW) مستقر در واشنگتن دی‌سی در روز چهارشنبه گفت که در حالی که رسانه‌های روس در تلاش برای انتشار اثبات زنده‌بودن فرمانده ناوگان دریای سیاه هستند، این مؤسسه تا زمانی که اطلاعات بیشتری موجود شود، نتیجه‌گیری نخواهند کرد. اتاق فکر ISW گفت: «در حال حاضر برای ارزیابی صحت فیلم یا تاریخ فیلمبرداری آن آمادگی ندارد». این مؤسسه افزود: «کرملین و وزارت دفاع روسیه به طور قابل توجهی در این مورد سکوت کرده و مستقیماً زنده‌بودن سوکولوف را تأیید نکرده‌اند».

نیروی عملیات ویژه اوکراین روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای گفتند که منابع آن ادعا می‌کنند که سوکولوف در میان کشته‌شدگان این حمله موشکی بوده و تلاش می‌کند این گزارش‌ها را پس از انتشار ویدئوی سوکولوف تأیید کند.