به گزارش اکوایران، طبق اظهارات تولیدکنندگان حوزه سم و کود شیمیایی، بازار سم و کود پر شده از  کالاهای بی‌کیفیت خارجی و کالاهای تقلبی ایرانی پر شده است. اما بازار سم و کود یک چالش دیگر هم دارد آن هم ارز ترجیحی است که ظاهر به تولیدکنندگان ایرانی داده می‌شود ولی عملا در جیب کارگران چینی و  هندی می‌رود.

محسن عسگری یکی از تولیدکنندگان محصولات شیمیایی به «اکوایران» گفت: درحال حاضر دولت به کود و سم ارزی ترجیحی میدهد اما  ما مخالف پرداخت هر گونه ارزی ترجیحی در حوزه تولید کود و سم هستیم. زیرا گذشته از اینکه پروسه تایید و فرایند تخصیص و تامین این ارز با مشکل مواجه است. موضوع دیگر اینکه یکسری کالاهایی که در داخل تولید می‌شود با بسته بندی و یا تغییراتی که هم در ایران امکان پذیر است دوباره با ارز ترجیحی به کشور بر می‌گردد.  مثلا ما یکسری کالا را به هند و چین صادر میکنیم ولی این کالاها بعد از فرآوری آن هم فرآوری که در داخل ایران امکان پذیر است؛ دوباره به کشور بر می‌گردد. برای خرید این اقلام هم ما ارز ترجیحی می‌دهیم. یعنی عملا ارز ترجیحی که داده می‌شود به جیب کارگران چینی و هندی می‌رود. 

او ادامه داد: ارز ترجیحی باعث می‌شود واردکنندگان رانتی داشته باشند که برخلاف تولید داخل از آن استفاده می‌شود. بدون اینکه امکان رقابت معنا داری وجود داشته باشد.

به گفته این تولیدکننده، واردات سموم بی کیفیت در ریجکت محصولات کشاورزی اثری ندارد ولی نوع استفاده از سموم اثر قطعی در ریجکت مواد غذایی و محصولات کشاورزی ایران دارد. 

عسگری افزود: ما در ایران کود وسموم نوترکیب هم ایجاد می‌کنیم، در ایران ما محصولاتی تولید می‌کنیم که در  امریکایی و اروپایی با همان مواد اولیه تولید می‌شود. البته اگر فرمولاسیون محصولات نوترکیب از انحصار شرکت‌های بزرگ خارج شده باشد ما  می‌توانیم توسط تولیدکنندگان خودمان تولید کنیم. یکسری از این محصولات هم از طریق واردکنندگان ما  تحت لیسانس هستند که ما آنها را هم می‌توانیم تولید کنیم.