شهرخبر

اردوغان: سیگنال های مثبتی از ایران درباره کریدور جایگزین زنگزور گرفته ایم

اردوغان: سیگنال های مثبتی از ایران درباره کریدور جایگزین زنگزور گرفته ایم

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه سیگنال‌های مثبت ایران در خصوص زنگزور خوشحال کننده است، گفت: قطاری که از ترکیه می‌آید از نخجوان و ارمنستان خواهد گذشت و به ‌آذربایجان می‌رود. اگر ارمنستان این مسیر را باز نکند از کجا خواهد رفت؟ از ایران خواهد گذشت.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در بازگشت از نخجوان در گفتگو با خبرنگاران که امروز سه شنبه انجام گرفت، در خصوص کریدور زنگزور گفت: برای راه اندازی هر چه سریعتر این کریدور هر چه از دستمان بر آید انجام خواهیم داد.

وی افزود: سیگنال های مثبت ایران در خصوص زنگزور خوشحال کننده است.

رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد: قطاری که از ترکیه می آید از نخجوان و ارمنستان خواهد گذشت و به ‌آذربایجان می رود. اگر ارمنستان این مسیر را باز نکند از کجا خواهد رفت؟ از ایران خواهد گذشت.

اردوغان ادامه داد: ایران نگاه مثبتی به این موضوع دارد. با توجه به نگاه مثبت ایران، این خط می تواند از ایران عبور کند.

آماده همکاری با امارات برای پروژه "جاده توسعه" عراق هستیم

رئیس جمهور ترکیه همچنین در خصوص پروژه خط توسعه عراق اظهار داشت: در این خصوص محمد بن زاید رئیس امارات متحده عربی بسیار مصمم است. در آخرین دیدارمان پیشنهاد داد که ظرف 60 روز مقدمات کار را فراهم کنیم. البته آمریکا، ژاپن، هند و چین رویکردهای خاص خود را نسبت به این پروژه دارند. ما به سرعت این پروژه را دنبال خواهیم کرد زیرا طرفی بدنبال ایجاد اختلاف در این خصوص است.

نتانیاهو اکتبر یا نوامبر به ترکیه می آید

وی همچنین در خصوص روابط با رژیم صهیونیستی نیز گفت: تصور می کنم در ماههای اکتبر یا نوامبر سفر نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به ترکیه را داشته باشیم. برای انجام سفر در بهترین زمان آن، دیدارها در جریان است. پس از آن نیز من این سفر را اعاده خواهم کرد و به اسرائیل می روم. در بسیاری از زمینه ها آماده همکاری با یکدیگر هستیم که از جمله آنها حفاری برای کشف منابع انرژی است که در کوتاهترین زمان در این خصوص جزئیات را اعلام خواهیم کرد.

انتهای پیام/