به گزارش اکوایران؛ ارزیابی‌ها نشان ‌می‌دهد در بازه زمانی مورد بررسی بیشترین کالا‌های وارد شده به کشور از مبادی بنادر «امام خمینی (ره)» و «شهید رجایی» وارد کشور شده‌اند و به این طریق این دو بندر توانستند بیشترین سهم از واردات کالای اساسی را از آن خود کنند.   

طبق داده‌های اعلام شده از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران، می‌توان گفت «بندر امام خمینی (ره)» با اختلاف اندک از بندر شهید رجایی بیشترین سهم در واردات کالا به کشور را به خود اختصاص داد. 

براساس داده‌های اعلام شده نقل و انتقال کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۱ از مجموع  5 میلیون و 761 هزار تن کالای اساسی ورودی به کشور از «بندر امام خمینی(ره)»، ۲ میلیون و ۲۷۶ هزار تن در قالب ۴۶ کشتی از «بندر امام خمینی (ره) » و ۲ میلیون و ۱۴۷ هزار تن در قالب ۴۰ کشتی از «بندر شهید رجایی» وارد کشور شده است.

در رتبه سوم «بندر چابهار» با ورود ۷۱۷ هزار تن در قالب ۱۵ کشتی قرار دارد و بنادر شمالی انزلی، امیرآباد، فریدون‌کنار و نوشهر و بندر بوشهر در جنوب، دیگر مبادی ورودی کالاهای اساسی به کشور بوده‌اند.

سهم ریل در جابجایی کالا 

با توجه به سهم اعلام شده بنادر در ورود کالای اساسی به کشور این سوال مطرح می‌شود که ریل و جاده در جابجایی کالا چه سهمی داشته است؟ در این خصوص مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران می‌گوید: حمل ریلی نسبت به سال ۱۴۰۱ با 19.5درصد افزایش به یک میلیون و ۳۹ هزار تن و حمل جاده‌ای با 5.5 درصد کاهش به ۷ میلیون و ۹۵۹ هزار تن رسید که با این شرایط شاهد کاهش حمل بار از طریق جاده هستیم. 

به گفته فعالان اقتصادی فرسوده شدن ناوگان حمل و نقل کالا از یک سو و وضعیت نامناسب جاده‌ها عمده دلیلی است که موجب شده تا به واسطه آن شاهد کاهش سهم جاده در جابجایی کالا باشیم و باید برای عبور از این مشکل راهکاری اساسی در نظر گرفت تا به این طریق روند توزیع کالا در کشور شتاب گیرد.