شهرخبر

خطوط پیشنهادی "تراموا" در پایتخت اعلام شد

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران درخصوص پیشنهاد محل استقرار خطوط تراموا در پایتخت توضیح داد.

- اخبار اجتماعی -

میثم مظفر؛ رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در خصوص جزئیات جلسه اعضای شورای شهر با مهندسین مشاور حوزه حمل و نقل پایتخت اعلام کرد: در طرح بازنگری جامع حمل و نقل و ترافیک شهر تهران، موضوع تکمیل پوشش حمل و نقل ریلی، توجه به سیستم‌های یکپارچه حمل و نقلی و تکمیل شبکه معابر مدنظر قرار دارد که در جلسه مذکور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی با توجه به اینکه تکمیل شبکه معابر، طرح جامع حمل و نقل پاک و توسعه آن در کنار مدیریت تقاضای سفر، شاخصه‌ بازنگری در وضعیت حمل و نقل و ترافیک پایتخت بوده، عنوان کرد: این مطالعات نشان می‌دهد، از سال 1387 تراموا به عنوان یکی از موضوعات حمل و نقلی پیش‌بینی شده و در سال 1398 هم 4 خط تراموا در مطالعات طرح جامعه حمل و نقل و ترافیک شهر تهران پیش‌بینی شده است؛ البته مورد تصویب در وزارت کشور قرار نگرفت.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه مدهای فعلی حمل و نقلی شهر تهران پاسخگوی نیاز 17 کریدور پر تقاضای شهر تهران نیست، افزود: بر اساس استانداردهای جهانی، باید در بازه‌های زمانی مختلف تقاضای سفر از مدهای مختلف حمل و نقلی استفاده شود. بناست ترن‌ها، اتوبوس‌ها و تراموا برای ظرفیت جابه‌جایی 10 الی 12 هزار مسافر مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی درباره محل پیشنهادی استقرار 3 خط تراموا اظهار کرد: این 3 خط بر اساس مطالعات انجام شده که پیشینه بیش از 15 سال دارد، برای تراموا قابل بررسی است. خط اول مسیر لویزان تا جنت‌آباد، خط دوم پایانه شرق تا تهرانسر و خط سوم از دانشگاه علوم تحقیقات تا خاوران پیشنهاد شده است و اعضا در جلسه شورا خواستار تحویل جزئیات و اطلاعات طرح تراموا برای بررسی توسط خودشان و مشاورین تخصصی شدند.

مظفر ادامه داد: کار مطالعات توسط مجموعه مهندسین مشاور اندیش‌کار، مهندس مشاور پژوهش و مهندس مشاور هفتم انجام شده که سابقه بسیار درخشانی در کشور دارند. اطلاعات مربوط به مدهای حمل‌ونقل از جمله تراموا، برآیند تحقیقات 3 گروه مشاور خبره حمل و نقلی تهران بود که در جلسه ارائه دادند.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران در خصوص نگرانی‌های اعضای شورا درباره اجرای طرح تراموا بیان داشت: اعضای شورا دو نگرانی عمده در خصوص اجرای طرح تراموا در پایتخت دارند. یکی بحث آلودگی‌های بصری و ایجاد عارضه‌های بصری است. اگر دغدغه بهم ریختن منظره شهر حل شود، این طرح قابلیت بررسی بیشتری دارد. نکته دوم این است که تراموا چه خلائی را پوشش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در نقاطی مانند منطقه 22 و سایر نقاطی که مدهای حمل و نقلی عمومی وجود ندارد، تراموا به جبران خلاء و فقدان شبکه حمل و نقل کمک می‌کند، گفت: طبق نظرات کارشناسان این مناطق توسط مسیر تراموا پوشش داده می‌شود و بعضی دیگر نیز توسط شبکه اتوبوسرانی و تاکسیرانی به‌ویژه ون‌ها به عنوان مکمل به شبکه حمل‌ونقل متصل خواهند شد.

مظفر در پاسخ به میزان اعتبار نظرات کارشناسان حوزه حمل و نقل تصریح کرد: غنای علمی مباحث مطرح شده خوب است. اعضای شورا به این اطمینان رسیدند که کار در مدار تخصصی خودش مورد مطالعه قرار می‌گیرد؛ البته در چنین بحث‌‎هایی نظرات مختلف وجود دارد. بناست یک جلسه همگانی با حضور کارشناسان خبره حمل و نقل و ترافیک داشته و یافته‌های شرکت مهندس مشاور در آن جلسه ارائه شود.

وی خاطرنشان کرد: نظرات و مطالعات در جلسه همگانی مورد بحث و بررسی و چالش قرار می‌گیرد. در مجموع تبادل‌نظر خوبی جهت همفکری، کار پژوهشی و بررسی در زمینه تراموا آغاز شد. امیدواریم این جلسات ادامه داشته باشد و اگر شورا در زمینه احداث تراموا اغنا شود، می‌تواند کمک کند. در تلاشیم تراموا به یک مد ماندگار در شبکه حمل و نقل پایتخت تبدیل شود.

انتهای پیام/