شهرخبر

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده پیشین مجلس:

عربستان به آمریکا گفته اگر ایران به سمت بمب برود، عربستان هم باید به بمب دسترسی داشته باشد

یک نماینده پیشین مجلس گفت: عربستان به آمریکا اعلام کرده که اگر ایران پیشرفته هسته‌ای داشته باشد، عربستان نیز باید پیشرفت داشته باشد و اگر ایران به سمت بمب برود، عربستان نیز باید به بمب دسترسی داشته باشد.

عربستان به آمریکا گفته اگر ایران به سمت بمب برود، عربستان هم باید به بمب دسترسی داشته باشد
|
۱۴۰۲/۰۷/۰۲ ۲۲:۰۰:۰۰
اعتمادآنلاین |

نتانیاهو از کشور‌های غربی درخواست کرد که تحریم‌های بیشتری را علیه تهران وضع کنند و مدعی شد: «هشت سال پیش کشور‌های غربی قول دادند که اگر ایران توافق هسته‌ای را نقض کند مجازات می‌شود، اما نقض کرد و اتفاقی نیفتاد. تحریم‌های ایران باید برگردند. باید از تلاش‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای حمایت کرد.»

بنیامین نتانیاهو، در سخنان خود با اشاره به «تهدید ایران» گفت که این مسئله باعث نزدیکی اعراب و اسرائیل شده است و به همین دلیل باید با یک «تهدید معتبر هسته ای» مواجه شود. دفتر نتانیاهو پس از مدت کوتاهی بعد از سخنرانی وی در سازمان ملل متحد اعلام کرد که نخست وزیر اسرائیل دچار اشتباه لفظی شده و به جای «تهدید معتبر نظامی» برای ایران که در متن سخنرانی او آمده، به اشتباه از عبارت «تهدید معتبر هسته‌ای» استفاده کرده است.

اظهارات نتانیاهو باعث واکنش هیئت ایرانی حاضر در سازمان ملل و صدور بیانیه شد. در بخشی از این بیانیه گفته شد است: «در چارچوب حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد، حق کامل خود برای پاسخ به هرگونه اقدام نظامی و یا هر تهدیدی از سوی رژیم اسرائیل را محفوظ می‌داند.»

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «رژیم اسرائیل با رنجی عمیق از عدم مشروعیت بین‌المللی، تلاش دارد از هر موضوعی برای ایراد اتهام به دیگران و منحرف‌کردن اذهان عمومی از جنایات این رژیم، سابقه طولانی حمایت از گروه‌های تروریستی و سیاست‌های نژاد پرستانه‌اش بهره ببرد.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در حالی تلاش دارد برنامه صلح آمیز هسته ایران را تهدیدی برای صلح جهانی نشان دهد که این رژیم با دارا بودن انواع تسلیحات کشتار جمعی، از پیوستن به نظام‌های بین المللی کنترل تسلیحات خودداری کرده و مانع اصلی ایجاد منطقه خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای است. مضافا نماینده این رژیم با بی‌شرمی تمام و در جایگاه مجمع عمومی در مغایرت کامل با منشور ملل متحد کشور‌های دیگر را تهدید به حمله نظامی کرده است.»

مواضع اخیر بنیامین نتانیاهو علیه ایران، منجر به پرسش‌هایی می‌شود، از جمله این که چرا نتانیاهو بخش زیادی از اظهارات خود در سازمان ملل را به ادعا‌هایی ضدایرانی اختصاص داده است و با توجه به ادعای بهبود روابط اسرائیل و عربستان، واکنش اعراب، چه خواهد بود.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم و تحلیلگر سیاسی در گفتگویی به این پرسش‌ها پاسخ داده است:

حشمت‌الله فلاحت پیشه گفت: کیان سیاسی نتانیاهو، به ایران هراسی وابسته است. نتانیاهو، آخرین محصول «جریان حریدی» در اسرائیل است. این جریان بسیار افراطی مذهبی و معتقد به جنگ‌های آخرالزمانی و جنگ برای رستگاری است. به همین دلیل نتانیاهو خود را به عنوان نماینده این جریان افراطی نشان داده است که تبلیغ برای جنگ و چالش بخشی از ایدئولوژی آنان است.

به گزارش فرارو بخش هایی از گفت و گوی فلاحت پیشه را در ادامه می خوانید: