شهرخبر

تیم ملی کشتی فرنگی ایران با کسب یک طلا، یک نقره و ۳برنز بعد از آذربایجان به مقام دوم جهان رسید.

محمدرضا گرایی

به گزارش همشهری‌آنلاین، مسابقات جهانی کشتی فرنگی با نایب‌قهرمانی تیم ایران به پایان رسید. تیم ایران طی دو روز نخست نتایج فوق‌العاده‌ای گرفت و در حالی که در آستانه قهرمانی بود ۳کشتی‌گیر این تیم در روز پایانی نتایجی دور از انتظار گرفتند و ایران فرصت قهرمانی پس از ۱۰سال را از دست داد.

روز طلایی

در روز نخست رقابت‌های کشتی فرنگی ۴کشتی‌گیر ایران روی تشک رفتند. پویا دادمرز با پیروزی در دیدار رده‌بندی به مدال برنز رسید. علیرضا مهمدی در فینال وزن ۸۲ کشتی را در مقابل رفیق حسین‌اف از جمهوری آذربایجان واگذار کرد و به مدال نقره رسید.

اعتراف رضا کایالپ

اما ستاره بی‌چون و چرای کشتی فرنگی ایران بدون شک امین میرزازاده در وزن ۱۳۰کیلوگرم بود که توانست مدال طلای دسته فوق‌سنگین را کسب کند. میرزازاده در فینال رضا کایالپ دارنده ۱۲مدال جهان و المپیک را از پیش رو برداشت. او در طول ۶دقیقه کشتی چنان کایالپ را تحت فشار قرار داد که قهرمان ترک درباره کشتی با میرزازاده گفت: «او مرا کشت!»

تکرار برنز

محمدهادی ساروی در وزن ۹۷کیلوگرم همانند سال گذشته به سکوی سوم قناعت کرد. ساروی در حالی که پیش‌بینی می‌شد به فینال برسد و در مقابل آرتور الکسانیان قرار بگیرد در مقابل گابریل روسیلو کیندلان از کوبا شکست خورد و به دیدار رده‌بندی رسید. کشتی‌گیر کوبایی در این وزن شگفتی‌ساز شد و با شکست الکسانیان قهرمان جهان و المپیک صاحب مدال طلا شد.

۴وزن، ۴حذف

محمدعلی‌گرایی، سیددانیال سهرابی، ناصر علیزاده و ایمان محمدی کشتی‌گیران حذف‌شده تیم ملی کشتی فرنگی بودند. گرایی در وزن ۷۷کیلوگرم کشتی را به حریف ژاپنی خود واگذار کرد تا علاوه بر حذف از مسابقات سهمیه المپیک را هم از دست بدهد. سهرابی در وزن ۷۲کیلوگرم در مقابل علی ارسلان شکست خورد و حذف شد. ناصر علیزاده در وزن ۸۷کیلوگرم پس از کسب ۲پیروزی در مقابل کشتی‌گیر قزاقستان شکست خورد و از دور مسابقات کنار رفت. ایمان محمدی هم در ۶۳کیلوگرم در همان کشتی اول حذف شد.

کسب سهمیه بدون مدال

مهدی محسن‌نژاد در وزن ۶۰کیلوگرم هر چند موفق به کسب مدال نشد ولی توانست سهمیه المپیک را کسب کند. او با پیروزی مقابل کشتی‌گیران آمریکا، کره‌جنوبی و آلمان به نیمه‌نهایی رسید. محسن‌نژاد در نیمه‌نهایی از کشتی‌گیر قرقیزستان و در رده‌بندی از ازبکستان شکست خورد و پنجم شد اما با پیروزی مقابل غریبیان از ارمنستان سهمیه المپیک را کسب کرد.

برنز برای قهرمان المپیک

اما در وزن ۶۷کیلوگرم محمدرضا گرایی قهرمان المپیک و جهان شکست سنگین و عجیبی را متحمل شد. او پس از استراحت در دور اول، کشتی‌گیران ازبکستان و ژاپن را شکست داد اما در یک‌چهارم نهایی با نتیجه ۱۰ بر صفر مغلوب جعفراف از آذربایجان شد! محمدرضا در گروه بازنده‌ها کشتی‌گیر مجارستان را برد و به دیدار رده‌بندی رسید تا با برتری ۸ بر صفر مقابل حریف ارمنستانی به مدال برنز و سهمیه المپیک برسد.