تظاهرات گسترده علیه خشونت پلیس در این کشور

در تظاهرات ده‌ها هزار نفری علیه خشونت پلیس در شهرهای مختلف فرانسه که به درخواست حدود ۱۰۰ اتحادیه‌ کارگری و سیاسی برگزار شد، سه افسر پلیس زخمی و شش نفر بازداشت شدند.

به گزارش المیادین، ده‌ها هزار نفر در چندین شهر فرانسه از جمله پاریس علیه خشونت پلیس تظاهرات کردند که در آن سه افسر پلیس در پی حمله‌ای که خودروی آنها را هدف قرار داد، به طور جزئی مجروح شدند.

بر اساس بیانیه وزارت کشور فرانسه، حدود ۳۱۳۰۰ نفر در سراسر این کشور تظاهرات کردند که ۹۰۰۰ نفر آنها در پاریس بودند.

این ادعای وزارت کشور فرانسه در حالی است که کنفدراسیون عمومی کار (CGT) و حزب LFE اعلام کردند که تعداد تظاهرکنندگان به حدود ۸۰۰۰۰ نفر از جمله ۱۵۰۰۰ نفر در پایتخت رسیده است.

حدود ۱۰۰ تشکل صنفی و سیاسی و گروه‌های دیگر از طبقه کارگری برای این تظاهرات فراخوان داده بودند که از حمایت ۱۵۰ شخصیت سینمایی نیز برخوردار شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «پس از آغاز تظاهرات در پایتخت در یک فضای آرام، تظاهراتی شامل صدها مرد نقابدار تشکیل شد که به نمای بیرونی شعب بانک‌ها حمله و به سمت ماشین پلیس سنگ پرتاب کردند».

به گفته پلیس این خودرو که در ترافیک گیر کرده بود با میله آهنی مورد حمله قرار گرفت. سپس همان طور که در کلیپ‌های ویدئویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود، یک پلیس با حمل سلاح برای مدت کوتاهی از ماشین پیاده شد تا تظاهرکنندگان را متفرق کند.

یکی از مقامات پلیس به شبکه فرانسوی BFMTV گفت: ۳ نفر از چهار افسر پلیسی که در خودرو بودند، به صورت سطحی مجروح شدند. در حال حاضر در تلاش برای شناسایی عاملان این حمله هستیم و تا کنون سه مظنون دستگیر شده اند.

بر اساس گزارشی که وزارت کشور فرانسه منتشر کرد، در مجموع ۶ نفر در تظاهرات شنبه شب در سراسر فرانسه دستگیر شدند.

تظاهرکنندگان در پاریس شعار می‌دادند: «همه جا پلیس هست، هیچ جا عدالت نیست»، «عدالت نیست، صلح نیست» و «عدالت برای نائل». نائل نوجوانی است که در ۲۷ ژوئن در حومه پاریس به ضرب گلوله پلیس فرانسه کشته شد.