شهرخبر

اگر زمینه افسردگی دارید حتما بخوانید | این غذاها افسردگی می‌آورند !

ارتباط قوی بین عادات غذایی نامناسب و تمایلات افسردگی است
اگر زمینه افسردگی دارید حتما بخوانید | این غذاها افسردگی می‌آورند !

نتایج مطالعات انجام شده بر روی بیش از ۳۱ هزار زن آمریکایی نشان دهنده ارتباط قوی بین عادات غذایی نامناسب و تمایلات افسردگی است. بر این اساس مشخص شد غذا‌های فوق فرآوری شده معمولاً حاوی پنج ماده از جمله افزودنی‌ها و نگهدارنده‌هایی هستند که معمولاً در آشپزی خانگی از آن‌ها استفاده نمی‌کنید. این غذا‌ها همچنین ماندگاری طولانی تری دارند و چربی‌های اشباع شده، نمک و قند بالایی دارند. غذا‌های فراوی شده از نان و غلات صبحانه تولید انبوه گرفته تا نوشیدنی‌های گازدار و برخی نوشیدنی‌های الکلی را شامل می‌شود.

این تحقیق توسط دکتر راج مهتا از دانشکده پزشکی هاروارد و بیمارستان عمومی ماساچوست رهبری شد. این تیم از داده‌های بالینی استفاده کرد که زنان میانسالی را که در ابتدا افسردگی نداشتند از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۷ ردیابی کرده بود. رژیم غذایی شرکت کنندگان هر چهار سال یک بار با استفاده از پرسش نامه‌های غذا، یک ابزار رایج برای ارزیابی عادات غذایی طولانی مدت افراد مورد مطالعه قرار گرفت.

این تیم دریافت که زنانی که نسبت بالاتری از غذا‌های فراوری شده مصرف می‌کردند، شاخص توده بدنی بیشتری داشتند، بیشتر سیگار می‌کشیدند، بیماری‌هایی مانند دیابت و فشار خون بالا داشتند و کمتر به طور منظم ورزش می‌کردند.
ین مطالعه به دو تعریف از افسردگی پرداخت: یک تعریف دقیق که نیاز به افسردگی با تشخیص بالینی و استفاده منظم از دارو‌های ضد افسردگی دارد و یک تعریف گسترده‌تر که شامل تشخیص بالینی و یا استفاده از دارو‌های ضد افسردگی است. پس از تعدیل عواملی مانند سن، عادات ورزشی و درآمد، محققان دریافتند افرادی که بیشترین مصرف غذا‌های فوق فرآوری شده را داشتند با خطر ابتلا به افسردگی مواجه هستند.

آن‌ها همچنین دریافتند افرادی که مصرف غذا‌های فوق فرآوری شده خود را حداقل سه وعده در روز کاهش دادند، در مقایسه با افرادی که مصرف این غذا‌ها را در فواصل چهار ساله ثابت نگه داشتند، احتمال ابتلا به افسردگی کاهش یافت.

در حالی که مکانیسم دقیق ارتباط غذا‌های فراوری شده با افسردگی نامشخص است، این مطالعه نشان می‌دهد که شیرین کننده‌های مصنوعی ممکن است بر ساختار شیمی مغز تأثیر داشته و احتمالاً منجر به افسردگی شوند.

شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی JAMA Open منتشر شده است.