شهرخبر

افغانستان: جامعه جهانی برای جایگزینی کشت خشخاش پروژه‌های جایگزین ارائه کند

رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر اظهار داشت جامعه جانی برای جایگزینی کشت خشخاش در افغانستان و تامین معیشت کشاورزان باید پروژه‌های جایگزین ارائه کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سهیل شاهین»، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر در دیدار با «ناتالیا کوینتاوال» سفیر ایتالیا برای افغانستان درباره مسائل مختلف از جمله کشت جایگزین خشخاش گفتگو کرد.

وی افزود در این دیدار درباره دستاورد‌های حکومت افغانستان در مبارزه با مواد مخدر از جمله کشت خشخاش و درمان معتادان تبادل نظر شد.

هیئت طالبان در قطر پیش از این نیز با کاردار سفارت آمریکا همچنین نماینده دائم دفتر مبارزه با جرائم و مواد مخدر سازمان ملل دیدار کرده بودند.

حکومت کابل مدعی است که کشت خشخاش در افغانستان نابود شده است اما پیش‌تر دفتر مبارزه با جرائم و مواد مخدر سازمان ملل گفته بود تولید و قاچاق مواد مخدر، قاچاق هروئین از این کشور با نرخ پایین‌تر ادامه دارد.

اواسط خردادماه سال جاری پس از انتشار گزارش سازمان انگلیسی «AlcisGeo» مبنی بر کاهش بی‌سابقه کشت خشخاش در افغانستان،  «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی حکومت افغانستان از جامعه جهانی خواسته بود تا به کشاورزانی که در پی تخریب مزارع خشخاش متحمل خسارت شده‌اند، کمک مالی کند.

وی گفته بود افغانستان با جدیت به دنبال محو کشت خشخاش در این کشور است و به تلاش‌ها دراین‌باره ادامه خواهد داد.

انتهای پیام/