شهرخبر

قاضی آمریکایی ممنوعیت حمل اسلحه با ظرفیت بالا را لغو کرد

قاضی آمریکایی ممنوعیت حمل اسلحه با ظرفیت بالا را لغو کرد

یک قاضی فدرال در نیویورک آمریکا ممنوعیت حمل اسلحه با بیش از ۱۰ گلوله را غیرقانونی خواند و آن را لغو کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک قاضی فدرال در نیویورک آمریکا اعلام کرد ممنوعیت حمل اسلحه با خشاب هایی که بیش از 10 گلوله در آن قرار می گیرد، اقدامی غیرقانونی است و به همین دلیل این ممنوعیت را لغو کرد.

راجر بنیتز قاضی فدرال بخش سن دیگو در کالیفرنیا اظهار کرد ممنوعیت فراگیر حمل این نوع سلاح برای افرادی که می خواهند به منظور اهداف قانونی از جمله دفاع از خود از سلاح خود استفاده کنند بسیار زیاده روی است.

وی با اشاره به اینکه این قانون حقوق مالکان این نوع سلاح را براساس متمم دوم قانون اساسی نقض می کند، افزود: تاریخ و عرف متمم دوم آشکارا از قوانین ایالتی در برابر استفاده یا عدم استفاده سلاح با اهداف غیرقانونی حمایت می کند، اما از خلع سلاح شهروندان قانون مدار پشتیبانی نمی کند.

این قاضی آمریکا تصریح کرد تصمیم دادگاه عالی نیویورک در ژوئن 2022، برای ممنوعیت حمل این نوع سلاح، مستلزم آن است که این محدودیت با سنت تاریخی کشور در مورد قوانین سلاح منطبق باشد و مورد پذیرش قرار گیرد.

راب بونتا دادستان کالیفرنیا که مامور اجرای قوانین ایالتی است، در نظر دارد در دادگاه تجدیدنظر نهم سان فرانسیسکو، نسبت به این حکم اعتراض کند.   

وی معتقد است مردم کالیفرنیا باید از موج افزایش حمل سلاح که برای جنایات جمعی طراحی شده، در امان باشند. ما به سرعت برای اصلاح این اشتباه خطرناک اقدام می کنیم.

در پی این درخواست، قاضی بنیتز اجرای حکم خود را به مدت 10 روز به تاخیر انداخته تا دادستان فرصت کافی برای اعتراض داشته باشد.

فرماندار کالیفرنیا نیز تصمیم این قاضی را مورد انتقاد قرار داد و درخواست تجدیدنظر را پیروز بزرگی برای سلامتی و امنیت تمام مردم کالیفرنیا دانست.

در سال‌های اخیر، گروه‌های لابی ضد اسلحه البته در آمریکا نفوذ پیدا کرده‌اند ، اما در راس سیاست، به دلیل توازن قوا در سنا و محدودیت‌های سیستمی، هنوز کار چندانی انجام نشده است. بنابراین جمهوری خواهان همچنان در کنار صاحبان اسلحه هستند و دموکرات ها با پروژه های خود به جایی نمی رسند. برخی می گویند، بایدن به سادگی می تواند دستورات اجرایی صادر کند، یا وضعیت اضطراری بهداشت عمومی را اعلام کند و با توجه به تلفات خشونت با سلاح، اقدامات متقابل را انجام دهد. با این حال، در هر دو مورد، لغو این امر آسان خواهد بود و تا انتخابات بعدی هم تنها چند ماه دیگر باقی مانده است.

انجمن ملی سلاح آمریکا (NRA) یکی از قدرتمندترین سازمان های غیرنظامی در این کشور است که منافع صاحبان اسلحه و کسانی را که آن را ضروری می دانند هدایت می کند.

این انجمن ممکن است در سال‌های اخیر بخشی از نفوذ خود را از دست داده باشد و دیگر به اندازه سال 2016 که حدود 54 میلیون دلار برای مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری هزینه کرد قدرت مالی نداشته باشند. اما لابی اسلحه و حامیان آن پس از آن هم حدود 33 میلیون دلار در انتخابات ریاست جمهوری 2020 سرمایه گذاری کردند. یکی از اهداف اصلی آن ها جلوگیری از قوانین سختگیرانه علیه صاحبان اسلحه است.

این در حالی است که براساس آخرین نظرسنجی ها، حدود 65 درصد از شهروندان آمریکایی از اعمال محدودیت های بیشتر در حمل سلاح حمایت می کنند و تنها 28 درصد مخالف آن هستند.

اکثریت در آمریکا همچنین خواستار ممنوعیت سلاح های به اصطلاح تهاجمی هستند. این ها سلاح های نیمه خودکاری هستند که بیشترین سود را برای صنایع نظامی ودفاعی آمریکا دارند.

در این شرایط، دموکرات های حاکم به ویژه طرفدار قوانین سخت گیرانه حمل اسلحه هستند، در حالی که جمهوری خواهان مخالف آن هستند. اما اکثریت نمایندگان سیاسی آمریکا علیه کشیدن دیوار قانونگذاری در مجلس سنای ایالات متحده در برابر این مسئله هستند. برای اجرای چنین پروژه ای اکثریت 60 درصدی در کنگره لازم است که وجود ندارد.

این در حالی است که آمارهای منتشر شده از سوی آرشیو ملی خشونت‌های مسلحانه در آمریکا نشان می‌دهد تیراندازی‌های جمعی در این کشور در سال 2023، از مرز 500 مورد گذشته است.

این آمارها حاکی از آن است که سال 2021 بیشترین تعداد تیراندازی جمعی در تاریخ آمریکا رخ داد. در آن سال 689 مورد تیراندازی جمعی گزارش داده شد. تعداد این نوع تیراندازی در سال 2022 به 645 مورد کاهش یافت. در حالی که آمارهای اف بی آی حاکی از افزایش تعداد نهایی آمریکایی های مجروح شده در چنین حوادثی بین سال های 2021 تا 2022 است.

این در حالی است که مقامات اف‌بی‌آی اظهار کردند که در دو دهه گذشته به طور کلی شاهد افزایش تعداد تیراندازی های جمعی صرف نظر از معیارهای بکارگرفته برای این ارزیابی بوده‌ایم.

بالا گرفتن خشونت‌های مسلحانه در آمریکا تا حدی است که هر هفته شاهد تیراندازی‌های خونین در نقطه‌ای از ایالات متحده هستیم. این تیراندازی‌ها در مکان‌های عمومی مانند مدارس، مراکز خرید و کلیساها به شکل چشمگیری افزایش یافته است.

گفته می‌شود آمار بالای تیراندازی‌ها در آمریکا موجب اضطراب و ناامنی مردم شده و بحث‌های سیاسی زیادی را به راه انداخته است. منتقدان، افراطی‌های جمهوری‌خواه حامی سلاح را به همکاری خیانت‌آمیز با لابی‌های اسلحه متهم می‌کنند.

انتهای پیام/