شهرخبر

جایی که تا چند دهه پیش، پر بود از باغ‌ها و مزرعه‌های کشاورزی، حالا از ۵۰ سال پیش به منطقه جدیدی در شهر تهران تبدیل شده.

منطقه 18

همشهری آنلاین: این منطقه، که در جنوب فرودگاه مهرآباد قرار دارد، از دیدنی‌ها و جاذبه‌های گردشگری هم چیزی کم ندارد؛ یکی از قدیمی‌ترین زیارتگاه‌های شهر تهران و بوستان بانوان در این منطقه‌ قرار دارد. بوستان نرگس منطقه ۱۸ یکی از سه بوستان مخصوص بانوان است که در سال‌های اخیر در تهران ساخته شده و تنها بانوان حق ورود به آن را دارند.

علاوه بر این بوستان جدیدالتاسیس، بقعه امامزاده زید(ع) سومین بقعه متبرکه از نظر قدمت در شهر تهران، هم در این منطقه قرار دارد که برای تهرانی‌ها بسیار عزیز است. پردیس سینمایی تماشا هم جزو امکانات تفریحی است که در سال‌های اخیر در این منطقه ساخته شده است.

منطقه ۱۸ که در جنوب غربی شهر تهران قرار دارد، به دلیل نزدیکی به اتوبان‌های کمربندی، موقعیت ترافیکی خوبی دارد و می‌شود به راحتی به‌دیدار جاذبه‌های گردشگری آن رفت. به‌خصوص بازار مبل آن، که از سراسر ایران برای خرید از آن به این منطقه می‌آیند.

مترو، در راه

منطقه ۱۸ از شمال به بزرگراه فتح از جنوب به بزرگراه‌های آیت‌الله سعیدی و آزادگان، از غرب به شهریار شهر قدس و باغستان و پل اندیشه و از شرق و جنوب‌شرقی هم به بزرگراه آیت‌الله سعیدی منتهی می‌شود. خط سه مترو تهران هم که در دست ساخت است به زودی می‌تواند امکان تردد ارزان و سریع در این منطقه را فراهم کند.

امامزاده  زیـد(ع)

مهم‌ترین مکان زیارتی این منطقه، بقعه امامزاده زید(ع) است که در بزرگراه آیت‌الله سعیدی، جاده ساوه، جنب پل زیرگذر نعمت‌آباد قرار دارد. ساخت بنای اصلی این بقعه که مدفن سید زیدبن زین ‌العابدین بن حسین بن علی(ع) است، به دوران صفوی برمی‌گردد. در عهد ناصری، بنای قدیمی بقعه این امامزاده مثل امامزاده‌ها یحیی(ع) و سیداسماعیل(ع) برداشته و بنای کنونی به جای آن ساخته شد. قدیمی‌ترین تاریخ موجود در امامزاده متعلق به صندوق مرقد مورخ ۹۰۲هـ  . ق است.

ورود آقایان ممـنوع

منطقه ۱۸ دو بوستان مهم دارد که یکی از آنها بزرگ‌ترین بوستان مخصوص بانوان در تهران است. 

بوستان بانوان نرگس: این بوستان مجاور بوستان قائم ساخته شده و بزرگ ترین بوستان بانوان تهران است. در این بوستان امکانات تفریحی و رفاهی ویژه‌ای تدارک دیده شده؛ سالن بدنسازی، استخر و سونا، مسجد و رستوران در کنار سایت ورزش‌های توپی، پیست‌های ورزشی دوچرخه و اسکیت و همچنین خانه کودک،  کلینیک گل و گیاه و کتابخانه، بوستان بانوان را به شهری کوچک برای بانوان جنوب‌غرب تهران تبدیل کرده است. این بوستان از نظر تنوع گیاهی یکی از بوستان‌های مهم کشور است که در محله یافت‌آباد، میدان معلم، خیابان شهید حیدری جنوبی، خیابان یاسر (پشت بوستان بزرگ قائم) قرار دارد.

 بوستان قائم:  این بوستان که ۵ هزار مترمربع وسعت دارد و به زمین اسکیت و بازی‌های طنابی مجهز شده، در بلوار معلم، تقاطع حیدری شمالی، پشت دادسرا ساخته شده است.

ورزش و تماشا

زمین اسکیت بوستان قائم با مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع در کنار زمین اسکیتی که در بوستان بانوان ساخته شده، امکان استفاده از این ورزش مفرح را برای همه سنین و خانواده‌ها فراهم کرده است.  

در بوستان بانوان علاوه بر این زمین اسکیت، مسیر ویژه دوچرخه سواری هم وجود دارد. شما حتی اگر دوچرخه شخصی نداشته باشید با کرایه دوچرخه‌های موجود می‌توانید با هزینه کم از این ورزش لذت ببرید.  

۴۲ مرکز فرهنگی ورزشی و ۱۸ زمین چمن مصنوعی هم در این منطقه وجود دارد که معروف‌ترین آنها مجموعه ورزشی شهیدان اسماعیلی در بلوار معلم، بلوار مدائن ۶۶۶۳۱۷۱۱ و استخر سونای شهید سلیمانی در بلوار الغدیر شمالی، ابتدای ۷۶ متری سعید آباد است.  

استادیوم ده هزار نفری امام‌رضا(ع) هم که در شهرک ولیعصر(عج)، خیابان عمرانی ساخته شده، برنامه‌های ورزشی متعددی برای سنین مختلف دارد. شما می‌توانید برای اطلاع از کلاس‌های آموزشی این استادیوم با شماره تلفن ۶۶۲۹۳۰۹۰ تماس بگیرید.  

پردیس سینمایی تماشا که مجموعه‌ای فرهنگی ـ هنری است، امکانات تفریحی خوبی برای ساکنان این منطقه فراهم کرده. این پردیس سینمایی در ابتدای بلوار مدائن و به فاصله چند ده متر از میدان معلم ساخته شده و به سه سالن پخش فیلم با گنجایش ۸۰۰ نفر، رستوران، چایخانه، خانه اسباب بازی و ۷۰ دهنه فروشگاه مجهز شده است. پردیس تماشا با کیفیت منحصربه‌فرد تهویه، پخش صدا با فن‌آوری دالبی استریو در سالن‌های سه‌گانه‌اش، در ردیف ممتازترین سینماهای ایران قرار گرفته است. 

پایتخت مبل ایران

بازار مبل یافت‌آباد که مابین محله‌های امامزاده‌حسن(ع) و یافت‌آباد در تقاطع بزرگراه سعیدی و خیابان معلم (چهارراه یافت‌آباد) واقع شده، بزرگ‌ترین بازار مبل تهران است. شما می‌توانید همه‌نوع صنایع چوبی مورد نیاز خود را از بازار مبل ایران که بزرگ‌ترین مرکز فروش صنایع چوبی در ایران است، تهیه کنید.