شهرخبر

امیدواری ترکیه به برقراری صلح طولانی‌مدت در قره‌باغ

امیدواری ترکیه به برقراری صلح طولانی‌مدت در قره‌باغ

وزیر دفاع ترکیه ابراز امیدواری کرد پس از عملیات نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان در قره‌باغ، صلح بلندمدت حاصل و نکات توافقنامه صلح اجرایی شود.

به گزارش مشرق، «یاشار گولر» وزیر دفاع ترکیه امروز (جمعه) نسبت به برقراری صلح طولانی‌مدت در منطقه قره‌باغ کوهستانی ابراز امیدواری کرد.

گولر در مصاحبه با روزنامه «ملیت» گفت که ترکیه انتظار دارد پس از عملیات نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان در قره‌باغ، صلح بلندمدت حاصل و نکات توافقنامه صلح اجرایی شود.

وی درباره درگیری مجدد اخیر در قره‌باغ توضیح داد: «در پایان دور جدید درگیری‌های یک روزه، آنها (نمایندگان تشکیلات مسلح در قره‌باغ) گفتند ما تسلیم می‌شویم، همه سلاح‌هایمان را کنار می‌گذاریم و از اینجا می‌رویم».

بر این اساس، وزیر دفاع ترکیه در ادامه اشاره کرد که روسیه هم در بیانیه خود اذعان کرده تمام اراضی منطقه قره‌باغ کوهستانی متعلق به جمهوری آذربایجان است.

به نوشته ملیت، گولر سپس با اظهارات تحریک‌آمیز علیه ایروان مدعی شد: «[نیکول] پاشینیان [نخست‌وزیر ارمنستان] بیانیه‌ای داد مبنی بر اینکه با کسانی که آنجا هستند ارتباطی ندارند. اگر با آنها کاری ندارید، پس چه کسی است که از آنها حمایت می‌کند؟»

وی همچنین افزود: «امیدوارم این رویدادها گامی به سوی صلح بلندمدت باشد. به‌خصوص اگر ارمنستان به وظایف خود به درستی عمل کند و نکات توافقنامه صلح هر چه زودتر اجرایی و فضای صلح و آرامش در منطقه برقرار شود».

در تاریخ ۱۹ سپتامبر بود که جمهوری آذربایجان عملیات نظامی جدیدی را در قره‌باغ آغاز کرد و آن را «اقدامات ضد تروریسم محلی» با هدف برقراری نظم قانونی خواند. ایروان اما این اقدام را تجاوز توصیف کرد و گفت که هیچ واحد نظامی ارمنستان در قره‌باغ حضور ندارد.

منبع: فارس