شهرخبر

افزایش چشمگیر سرمایه گذاری آلمان در چین با وجود تلاش‌ها برای کاهش وابستگی

افزایش چشمگیر سرمایه گذاری آلمان در چین با وجود تلاش‌ها برای کاهش وابستگی

با وجود تلاش‌های دولت آلمان برای کاهش وابستگی‌ها به کشور چین اما آمارها حاکی از آن است که سرمایه گذاری شرکت‌های آلمانی در این کشور به شدت افزایش پیدا کرده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "دی ولت" در مطلبی نوشت: سرمایه‌گذاری آلمان در چین علیرغم بحث‌های سیاسی مربوط به کاهش وابستگی به سطح رکورد بالا نزدیک شده است.

با وجود بحث‌های سیاسی، شرکت‌های آلمانی در نیمه اول سال 10.3 میلیارد یورو در چین سرمایه‌گذاری کردند که دومین ارزش میزان سرمایه گذاری تا به حال بوده است. یک کارشناس موسسه اقتصاد آلمان IW در این باره گفت: این کشور هرگز در رابطه با بقیه جهان اینقدر برای آلمان مهم نبوده است.

به این ترتیب با وجود بالا گرفتن بحث های سیاسی در مورد ریسک زدایی، طبق یک مطالعه، سرمایه گذاری مستقیم آلمان به طور فزاینده ای به چین می رود. بر اساس تحلیل موسسه اقتصادی آلمان (IW) که روز چهارشنبه در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفت، شرکت های آلمانی در نیمه اول سال 10.3 میلیارد یورو در آنجا سرمایه گذاری کردند. اگرچه این کاهش جزئی نسبت به سطح رکورد دوازده میلیارد یورویی در شش ماهه اول سال 2022 را نشان می دهد اما دومین ارزش بالاتری بود که تا کنون داشته است.

در تمام نیمه‌سال‌های اول بین سال‌های 2010 تا 2020، حداکثر نیمی از این مبلغ در چین سرمایه‌گذاری شده است و معمولاً به میزان قابل توجهی کمتر بوده است. به این ترتیب تمایل به سرمایه گذاری در چین در سطح بالایی باقی مانده است. سهم چین از کل جریان سرمایه گذاری مستقیم آلمان به خارج حتی به 16.4 درصد افزایش یافت.

سهم چین از کل سرمایه گذاری خارجی در نیمه اول سال 2022 تنها 11.6 درصد و قبل از بحران کرونا در سال 2019، 5.1 درصد بود. از سوی دیگر، کل جریان سرمایه گذاری مستقیم آلمان به خارج از کشور، در نیمه اول سال 2023 به میزان قابل توجهی کمتر از 63 میلیارد یورو نسبت به مدت مشابه سال قبل با 104 میلیارد یورو کاهش یافت.

بر اساس این بررسی اهمیت چین نسبت به بقیه آسیا حتی بیشتر شده است. به طور کلی، قابل توجه است که تقریباً یک چهارم سرمایه گذاری مستقیم آلمان اخیراً به آسیا سرازیر شده است.

این در حالی است که دولت فدرال آلمان بر لزوم کاهش ریسک تجارت با چین، مهمترین شریک تجاری آلمان اصرار دارد و بر این عقیده است که این به منظور جلوگیری از وابستگی در صنایع کلیدی است. اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان بارها از شرکت ها خواسته است که زنجیره تامین خود را متنوع کنند و با سایر کشورهای آسیایی در زمینه صادرات و واردات همکاری نزدیک تری داشته باشند.

دولت آلمان به منظور کاهش وابستگی به چین بخصوص شرکت‌های مخابراتی و تلفن همراه در آلمان را مجبور می‌کند فناوری‌های شرکت‌های چینی را حذف و به مشارکت با این شرکت‌ها پایان دهند.

انتهای پیام/