شهرخبر

نسخه شکست دیوید تیلور در جیب این گوش شکسته قدیمی است/ مولانای کشتی منتظر چراغ سبز حسن یزدانی!

نسخه شکست دیوید تیلور در جیب این گوش شکسته قدیمی است/ مولانای کشتی منتظر چراغ سبز حسن یزدانی!

منصور برزگر را کشتی دوستان و گوش شکسته‌ها به عنوان مولانای کشتی می‌شناسند. مولانای کشتی لقبی است که اهالی کشتی بعد از شکست کورتانیدزه مقابل حیدری به برزگر دادند و...

سرمربی اسبق تیم ملی کشتی آزاد کشورمان همین شرایط امروز حسن یزدانی را با علیرضا حیدری و الدار کورتانیدزه تجربه کرده بود. کورتانیدزه قبل از المپیک ۲۰۰۴ آتن موفق شده بود ۴ مرتبه (درست به اندازه بردهای تیلور برابر یزدانی) علیرضا حیدری ستاره آن روزهای کشتی ما را شکست دهد. این گرجی پرزور به نوعی تبدیل به گربه سیاه حیدری شده بود تا اینکه در المپیک ۲۰۰۴ آتن، منصور برزگر دو تدبیر ویژه به خرج داد؛ اول آن که یک کشتی گیر و حریف تمرینی از همدان پیدا کرد که شکل و شمایل، قد و قواره و سبک کشتی اش شبیه به الدار کورتانیدزه بود! این حریف تمرینی مدت‌ها با علیرضا حیدری تمرین کرد تا او به شرایط مشابه با کشتی کورتانیدزه عادت کند.

همچنین منصور برزگر یک سال فیلم کشتی کورتانیدزه و علیرضا حیدری و ۴ شکست قبلی را بارها و بارها تماشا و آنالیز کرد تا ضمن پیدا کردن دلایل شکست، نقاط ضعف و قوت حریف و حیدری را شناسایی کند. درنهایت هم حیدری موفق شد کورتانیدزه را در المپیک ۲۰۰۴ را شکست دهد.

حدود ۴۰ روز پیش و قبل از شروع مسابقات جهانی ۲۰۲۳ بلگراد، منصور برزگر در مصاحبه ای اعلام کرد: بردن تیلور به نظر من راحت است، همان دوره من، کاوه و رضایی و بقیه نشستیم و حرف زدیم و طریقه فن زدن تیلور را گفتم. این خیلی مهم است که دست چپ و راست را چه وقت به کار بگیری. حسن باید قبول کند که با ما بنشیند و با هم روی این کشتی کار کنیم. شاید فکر می‌کند اگر با ما بنشیند کوچک می‌شود اما آرزویم این است که کشتی دوطلایی شود. حسن یزدانی هم اگر فکر می‌کند می‌توانم کمکش کنم، درخدمتش هستم. از طریق دبیر و مربیان می‌تواند بگوید و با هم بنشینیم.

این اعلام آمادگی استاد و پیشکسوت شناخته شده کشتی است که سال‌های سال برای قهرمانان المپیکی و جهانی ما نسخه تجویز کرده است اما پرسش اینجاست: آیا حسن یزدانی هم می‌پذیرد که یک سال پای کلاس درس استاد منصور برزگر بنشیند؟!