شهرخبر

کشورهای شورای همکاری از موضع کویت در قبال عراق حمایت کردند

کشورهای شورای همکاری از موضع کویت در قبال عراق حمایت کردند

کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از موضع دولت کویت در اختلافاتش با عراق در مورد توافقنامه دریانوردی خور عبدالله حمایت کردند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رسانه‌های عراقی اعلام کردند، دولت کویت موفق شد موضع کشورهای منطقه‌ای و بین المللی علیه کشورشان در رابطه با توافق خور عبدالله بسیج کند.

در همین راستا وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس اعلام کردند هر نوع نقض حاکمیت کویت از سوی عراق از دیدگاه آنها امری مردود است.

از نگاه این رسانه‌ها، این موضع به آن معنی است که عراق مجبور به پایبندی به قطعنمه 833 شورای امنیت است که در 27 مه 1993 صادر شده است.

این در حالی است که دادگاه عالی فدرال عراق رای به غیر قانونی بودن این توافقنامه داده و بغداد نیز تاکید کرده است که به دلیل عدم تصویب آن توسط دو سوم از مجموع نمایندگان مجلس عراق این توافق جنبه قانونی به خود نگرفته است.

در همین راستا شیخ سالم عبدالله الجابر الصباح وزیر خارجه کویت امروز سه شنبه در اظهار نظری تلویزیونی از دولت عراق خواست تا مسئله حکم دادگاه عالی فدرال این کشور در عدم قانونی بودن مصوبه سال 2013 مجلس عراق در رابطه با توافقنامه دریانوردی در خور عبدالله را حل و فصل کند.

سفیر کویت در بغداد نیز امروز به دیدار فائق زیدان رئیس شورای عالی قضائی عراق رفته و از وی اظهاراتی در رابطه با احترام عراق به قطعنامه‌های بین المللی و توافقنامه‌های امضای شده با دیگر کشورها شنید.

انتهای پیام/