بازداشت عاملان آزار یک معلول ذهنی در یک مرکز نگهداری در مشهد / معاون دادستان مطرح کرد

به گزارش رکنا، نیره عابدین‌زاده در جمع خبرنگاران از پیگیری ویژه پرونده آزار یک معلول ذهنی در مشهد و بازداشت عوامل این ماجرا خبر داد و اظهار داشت: متعاقب انتشار فیلمی در فضای مجازی مربوط به رفتار تحقیرآمیز و آزار نسبت به افراد دارای معلولیت ذهنی در یکی از مراکز نگهداری در مشهد، با دستور رئیس کل دادگستری استان و دادستان عمومی و انقلاب مرکز پرونده ای تشکیل و تحقیقات در این زمینه آغاز شد.

وی افزود: در مرحله تحقیقات مقرر شد مرکز موصوف توسط اداره بهزیستی شناسایی و پس از شناسایی سایر اقدامات قانونی جهت شناسایی عوامل این ماجرا انجام پذیرد.

سرپرست دادسرای ناحیه 5 مشهد گفت: مطابق قوانین و موازین حمایتی از اقشار آسیب پذیر از جمله افراد دارای معلولیت؛ دادستان مرکز استان تأکید ویژه‌ای بر دقت، صحت و سرعت در انجام تحقیقات داشتند و بر این اساس افرادی که تحت عنوان مربی به صورت موقت در مرکز اشتغال داشتند و مسبب تهیه و تولید این محتوای دارای رفتارهای غیراخلاقی و تحقیرآمیز نسبت به معلولان عزیز بودند شناسایی و دستگیر شدند.

معاون دادستان مرکز استان خاطرنشان کرد: دو نفر متهم اصلی که مدت کوتاهی در مرکز مشغول به کار بودند، پس از تولید این محتوا از مرکز خارج شده و مدیران مرکز نیز با مشاهده فیلم‌ها در فضای رسانه‌ای متوجه موضوع می‌شوند، در نهایت با دستور مقام قضایی دو فرد مذکور شناسایی و بازداشت و مدیر و مسئول فنی مرکز نیز فعلاً تحت قرار قانونی قرار دارند.

عابدین زاده افزود: نظارت مستقیم بر این مرکز به بهزیستی سپرده شده و امیدواریم با اعمال نظارت دقیق و مستمر در آینده شاهد وقوع چنین رویدادهای تأسف برانگیزی نباشیم.