شهرخبر

جنگنده ترسناک سوئد برای نجات اوکراین می آید+عکس

جنگنده ترسناک سوئد برای نجات اوکراین می آید+عکس
سوئد علیرغم دهه‌ها بی‌طرفی نظامی، بخش بزرگی از جنگ سرد را با نگرانی درباره پتانسیل اقدام شوروی در منطقه بالتیک سپری و بنابراین قابلیت دفاعی قوی‌ای را ایجاد کرد که به نوبه خود این کشور را به صادر کننده سخت افزار نظامی تبدیل کرده و گریپن یکی از ترسناک‌ترین محصولات آن است.

به گزارش ثریا سوئد در حال بررسی ارسال جت‌های گریپن ساخت این کشور به اوکراین برای کمک به نبرد آن‌ها با روسیه است. گریپن که از سوی غول هوافضا یعنی ساب‌-‌ای‌بی ساخته شده است مزایای خاصی نسبت به اف-۱۶ دارد که برخی از این مزایان آن‌ها را برای جنگ اوکراین مناسب می‌کند.

اندیشکده دفاعی بریتانیا می‌گوید این هواپیما برای مقابله با سیستم‌های موشکی زمین به هوا روسیه و جت‌های سریع با پرواز در ارتفاع بسیار پایین طراحی شده است.

گریپن همچنین از این مزیت برخوردار است که می‌تواند حتی از باندهای آسیب‌دیده فرودگاه و حتی جاده‌های معمولی برخاسته و فرود بیاید. همچنین خدمه‌های آموزش دیده بدون نیاز به بازگشت به یک پایگاه هوایی مجهز می‌توانند این پرنده‌ها را به‌طور کامل سرویس کنند.

این موضوع می‌تواند برای اوکراین بسیار مهم باشد چراکه پایگاه‌هایش به‌طور مرتب از سوی موشک‌های و توپخانه‌های روسیه مورد هدف قرار می‌گیرد.

تولیدکنندگان سوئدی گریپن می‌گویند که هزینه تعمیراتی این جت ۵۰ درصد کمتر از رقیبانش است. طبق مطالعات صورت گرفته در سال ۲۰۱۲ نیز این موضوع تایید و گفته شد جت‌های سوئدی کمتر از تایفون و رافال هزینه نگهداری دارد.

از سوی دیگر جنگنده گریپن یک جت چند منظوره مافوق صوت تک موتوره سبک است. این جت‌ها از سال ۱۹۹۶ در نیروی هوای سوئد به کار گرفته شدند.

این جت‌ها جایگزینی برای جت‌های دراکن و ویگن بوده‌اند که نخستین نسخه آزمایشی آن در آوریل ۱۹۸۷ به پرواز درآمد.

طبق داده‌های موجود این جنگنده قادر به رهگیری ۱۰ هدف را دارد. این جت‌ها توان رهگیری حین کاوش، همچنین نقشه‌برداری از سطح زمین، کشف اهداف زمینی و دریایی را دارد.

منبع: خبر آنلاین