شهرخبر

توافق امنیتی تهران-بغداد؛ محور رایزنی مقام‌های عراقی و سازمان ملل

«ریبر احمد» وزیر امور داخلی منطقه کردستان عراق و «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق و «جنین پلاسخارت» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور عراق امروز (دوشنبه) در اربیل با هم دیدار و در خصوص برخی مسائل امنیتی تبادل‌نظر کردند.

در این نشست سه‌جانبه که در مقر وزارت امور داخلی اقلیم کردستان عراق در اربیل برگزار شد در خصوص سازوکار اجرای توافق امنیتی تهران و بغداد رایزنی شد.

 

 


خبرنگار کردستان ۲۴ با اشاره به اینکه این سه مقام در مورد بند محافظت از مرزهای مشترک ایران و عراق گفت‌وگو می‌کنند خاطرنشان کرد بررسی مرحله بعد از اجرای توافق نیز یکی از محورهای این دیدار است.

در این گزارش آمده است که بخشی از این توافق مبتنی بر ساخت اردوگاه برای تروریست‌های تجزیه‌طلب تحت نظارت سازمان ملل است.

«قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق به دستور «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر این کشور راهی اربیل در منطقه کردستان عراق شد.

بر اساس این گزارش، هدف از این سفر پیگیری اجرای توافق امنیتی ایران و عراق است.

روز گذشته شبکه العربیه به نقل از منابع خود از تکمیل انتقال اردوگاه‌های تروریست‌های تجزیه‌طلب از مرزهای ایران به عمق خاک عراق خبر داد.

منابع العربیه گزارش دادند که انتقال اردوگاه‌های تروریست‌های تجزیه‌طلب از مرزهای جمهوری اسلامی ایران به عمق خاک عراق تکمیل شده و نیروهای گارد مرزی عراق در مرزهای با ایران مستقر شده‌اند.

 

 

 

ناصرکنعانی، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوالی در مورد میزان اجرای توافق‌نامه امنیتی بین ایران و عراق گفت: بسیاری ازمفاد توافق نامه امنیتی بین ۲ کشور انجام شده است و این موضوع با جدیت از سوی دولت عراق دنبال می‌شود .

کنعانی با بیان این‌که برخی از مقرهای تروریستی تخلیه شده و تروریست‌ها به مکان‌های دیگر به دور از مرزهای مشترک ایران و عراق منتقل شده‌اند، گفت: گام‌های دیگری نیز در حال انجام است و دولت عراق با جدیت اعلام کرده که بعد توافق پایبند است و تعهدات خود را انجام می‌دهد. امیدواریم دولت عراق این روند را به صورت کامل در موعد مقرر انجام دهد. ایران به تامین امنیت خود اهتمام جدی دارد و در این زمینه مماشات و سهل‌انگاری نمی کند.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت: ما خواهان بهترین روابط با عراق  هستیم و تامین امنیت مرزهای مشترک برای ما یک اولویت اساسی است. موعد اجرای این توافق فردا به اتمام می‌رسد و ما بعد از پایان موعد مشخص شده، روند اجرای این توافق را بررسی می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که عراق به تعهدات خود در این زمینه کامل عمل کرده است.