شهرخبر

دیپلمات پیشین قطری: برای توافق تهران و واشنگتن بسیار تلاش کردیم

«ناصر بن حمد آل خلیفه» نماینده سابق قطر در سازمان ملل در گفت‌وگو با شبکه الجزیره خاطر نشان کرد که مقامات قطری در ۲ سال گذشته بین تهران و واشنگتن رفت و آمد داشتند تا قرارداد مبادله زندانیان میان دو کشور به امضا برسد.

 

 

وی در ادامه تاکید کرد که چنین نتیجه‌ای برای هر دو کشور خوب است.

این دیپلمات پیشین قطری افزود: این توافق برای منطقه ما نیز خوب است، زیرا هرچه بیشتر مشکلات پیرامون خود را حل کنیم، منطقه ما با ثبات‌تر می‌شود.

وی همچنین گفت: من اطمینان دارم سازوکاری وجود دارد که قطر در آن زمان وارد عمل شود تا مطمئن شود که این پول فقط برای اهدافی که بر سر آن توافق شده است هزینه خواهد شد.

 

 


توافق تهران و واشنگتن برای تبادل زندانیان اولین بار در دهم اوت در رسانه‌ها منتشر شد که بر اساس آن ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی نیز آزاد شده و اکنون به بانک مرکزی قطر منتقل شده است.

خبرگزاری رویترز صبح امروز (دوشنبه) گزارش داد: قطر به واشنگتن و تهران اطلاع داده که ۶ میلیارد دلار از اموال بلوکه‌شده ایران به بانک‌های دوحه منتقل شده است.

رویترز همچنین گزارش کرد که یک هواپیمای قطری در ایران امروز پنج جاسوس آمریکایی آزاد شده به همراه ۲ نفر از اعضای خانواده آن‌ها را به‌عنوان بخشی از توافق اخیر تهران و واشنگتن به دوحه انتقال می‌دهد. در مقابل، پنج ایرانی بازداشت شده در آمریکا آزاد خواهند شد تا آن‌ها نیز بتوانند به ایران سفر کنند.

مقامات ایرانی نام پنج شهروند این کشور را که قرار است توسط آمریکا آزاد شوند، مهرداد معین انصاری، کامبیز عطار کاشانی، رضا سرهنگ‌پور کفرانی، امین حسن‌زاده و کاوه افراسیابی معرفی کردند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران داخلی و خارجی گفت که بر اساس آخرین اخبار، دارایی‌های آزادشده ایران در کره جنوبی امروز (دوشنبه) در اختیار دولت و ملت قرار خواهد گرفت و تبادل زندانیان نیز انجام خواهد شد.

 

 

 

 کنعانی درباره آزادسازی منابع مالی ایران در کشورهای مختلف اظهار داشت: استیفای حقوق ملت وظیفه همه دولت‌های جمهوری اسلامی ایران است. دولت‌ها برای تحقق حقوق ملت، روش‌های سیاسی خود را دارند. دولت سیزدهم موضوع استیفای حقوق ملت از جمله آزادسازی دارایی‌ها مسدود شده با جدیت دنبال کرد. بازگشت سرمایه‌های ایران را از انگلیس پس از چند دهه شاهد بودیم. همچنین شاهد انسداد دارایی‌ها در برخی از کشورها از جمله کره جنوبی بودیم. امروز این میزان از دارایی‌های ایران در اختیار دولت و ملت قرار خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در پاسخ به سوالی در عملیات تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا هم تصریح کرد: بر اساس آخرین اخباری که من دارم، امروز تبادل زندانیان انجام می‌شود و پنج ایرانی زندانی در آمریکا آزاد می‌شوند و پنج زندانی آمریکایی در ایران نیز در اختیار این کشور قرار می‌گیرند.

کنعانی همچنین گفت: ۲ نفر از شهروندان ایرانی آزاد شده در آمریکا به کشور باز می‌گردند و یک نفر دیگر نیز با توجه به حضور خانواده‌اش به کشور دیگری سفر می‌کند و ۲ نفر دیگر نیز با توجه با سابقه حضور و زندگی‌شان در همان آمریکا باقی می‌مانند.