شهرخبر

طوفان ترسناکی که رنگ زحل را تغییر داد+عکس

طوفان ترسناکی که رنگ زحل را تغییر داد+عکس
زحل، هفتمین سیاره از خورشید است که توسط فضاپیمای وویجر ۲ ناسا رصد می‌شود؛ زحل ۸۸۶ میلیون مایل (۱.۴ میلیارد کیلومتر) از خورشید فاصله دارد.

به گزارش ثریا این تصویر با رنگ کاذب از کاوشگر وویجر ۲ ناسا که ۴۲ سال پیش در این ماه گرفته شده‌است، ابرهای همرفتی و طوفان‌ها را در نیمکره شمالی زحل نشان می دهد. در سمت راست تصویر، قمرهای دیون و انسلادوس قابل مشاهده هستند که رصدهای اخیر تلسکوپ فضایی جیمز وب نشان می‌دهد که ستون‌های عظیمی از بخار آب در فضا می‌پاشد.

این تصویر در فاصله ۹ میلیون مایلی (۱۵ میلیون کیلومتری) از زمین، درست زمانی که وویجر ۲ به سیاره حلقه‌دار نزدیک شد، با استفاده از ابزار VG ISS Narrow Angle فضاپیما گرفته شد. این تصویر با رنگ کاذب از تصاویر ماوراء بنفش، بنفش و سبز با فیلترهایی که برای دیدن آنها برای چشم انسان استفاده می‌شود، جمع آوری شده‌است. اگر به زیر نوار زرد ابرها (که در حقیقت سفید هستند) نگاه کنید، یک نقطه سبز (که در واقع قهوه‌ای است) خواهید دید که نشان‌دهنده یک طوفان است. وویجر ۲ بادهایی را که در استوای زحل می‌وزد با سرعت ۱۱۰۰ مایل در ساعت (۱۷۷۰ کیلومتر در ساعت) اندازه‌گیری کرد.

وویجر ۲ اولین کاوشگری نبود که از زحل تصویربرداری کرد. پایونیر ۱۱، یکی از اولین کاوشگرهای منظومه شمسی ناسا است که در سال ۱۹۷۳ برای مطالعه مشتری، زحل و کمربند سیارکی به عنوان مسیر یاب برای ماموریت های وویجر پرتاب شد.

منبع: خبر آنلاین