شهرخبر

دیدار مقام ارشد عراق با نماینده سازمان ملل درباره توافق امنیتی با ایران

اقتصادنیوز: مشاور امنیت ملی عراق، پیش‌ازظهر امروز، در صدر هیأتی بلندپایه و به دستور فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور وارد اربیل شد تا روند اجرای تواق امنیتی تهران و بغداد را پیگیری کند.
دیدار مقام ارشد عراق با نماینده سازمان ملل درباره توافق امنیتی با ایران

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «ریبر احمد» وزیر داخلی کردستان عراق، «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق و «جنین پلاسخارت» نماینده سازمان ملل متحد در عراق، ظهر امروز (دوشنبه)، در اربیل با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق، پیش‌ازظهر امروز، در صدر هیأتی بلندپایه و به دستور فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور وارد اربیل شد تا روند اجرای تواق امنیتی تهران و بغداد را پیگیری کند.

براساس گزارش شبکه «کوردستان۲۴»، الاعرجی، پلاسخارت و احمد در این دیدار که در مقر وزارت داخلی کردستان عراق برگزار شده، سازوکار اجرای توافق امنیتی بغداد و تهران را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.

این شبکه کُردی در ادامه اشاره کرد یکی از بندهای این توافق مربوط به نظارت بر مرزهای مشترک با ایران است که مقامات یادشده طی این جلسه آن را بررسی خواهند کرد.

خبرنگار کوردستان۲۴ اضافه کرد پیش‌بینی می‌شود در این جلسه همچنین «مرحله بعد از اجرای توافق امنیتی» مورد بحث قرار گیرد.

او همچنین اضافه کرد: «بخشی از توافق بر ایجاد یک اردوگاه تحت نظارت سازمان ملل برای اسکان افرادی تاکید دارد که از ایران و شرق کردستان [به عراق می‌روند] ».

ایران و عراق پیشتر یک توافقنامه امنیتی امضا کرده‌اند که در آن ضرب‌الاجلی برای خلع‌سلاح گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب در مرزها تعیین شده است. این ضرب‌الاجل ۲۸ شهریور ماه به اتمام خواهد رسید.

 شبکه سعودی «الحدث»، بعدازظهر دیروز (یکشنبه، ۱۷ سپتامبر)، به نقل از منابعی مدعی شده بود که فرایند انتقال اردوگاه‌های گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب در خط مرزی ایران و عراق به پایان رسیده است. با این حال یک مقام نظامی عراقی که خواست نامش فاش نشود، اخیرا در گفت‌وگو با روزنامه «العربی الجدید»، با اشاره به این‌که برخی از این گروهک‌های تروریستی از تحویل سلاح خود به اربیل یا بغداد خودداری کرده‌اند و در مقابل، تسلیحات و مهمات خود را منفجر و معدوم کرده‌اند، تصریح کرد: «در حال حاضر کار برای پاکسازی ۲۰ کیلومتر عرض از مرز بین‌المللی عراق با ایران از هرگونه حضور مسلحانه «گروه‌های کرد ایرانی» در حال انجام است».

ایران تاکید دارد که مهلت تعیین‌شده برای برچیدن مقرهای گروهک‌‌های تروریستی تمدید نخواهد شد. مقامات عراقی طی روزهای گذشته اعلام کرده‌اند پیگیر روند اجرایی این توافق هستند.