شهرخبر

اعلام آمادگی چین برای برقراری کانال‌های ارتباطی با آمریکا

اقتصادنیوز: سخنگوی کاخ سفید روز یکشنبه گفت که آمریکا چیزی برای اعلام درباره دیدار احتمالی رئیس جمهور چین و «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا ندارد.
اعلام آمادگی چین برای برقراری کانال‌های ارتباطی با آمریکا

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، وی که این سخنان را در جریان یک کنفرانس خبری مطرح می‌کرد گفت: «چین بر اساس برخی شاخص‌ها تمایل دارد تا کانال‌های ارتباطی نظامی با واشنگتن را دوباره برقرار کند».

سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد: «جمهوری خلق چین پس از سفر سال گذشته "نانسی پلوسی" (رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا) به تایوان بخش عمده‌ای از ارتباطات نظامی خود را به حالت تعلیق در آورد و اما آماده بازیابی برخی از این ارتباطان هستیم و شاهد نشانه‌های محدودی هستیم که آنها (چین) برای این موضوع آمادگی دارد اما بار دیگر اعلام می‌کنیم که این عملیات تدریجی خواهد بود».

پیشتر نیز کاخ سفید اعلام کرد، «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی دولت آمریکا با «وانگ یی»، وزیر امور خارجه چین در دو روز گذشته در کشور جزیره‌ای «مالت»، واقع در دریای مدیترانه در سمت جنوب اروپا، نشست‌هایی را داشته است.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، آخرین دیداری که سالیوان با وانگ یی داشت، ماه مه گذشته در شهر وین برگزار شد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای مذاکرات جیک سالیوان و وانگ یی در جزیره مالت را «مذاکراتی صریح، اساسی و سازنده» خواند و اعلام کرد، دو طرف «برای باز نگه داشتن خطوط ارتباطی» و «حفظ مسئولانه روابط» تلاش کردند.