شهرخبر

نخستین اثر باستانی استان بوشهر ثبت جهانی شد

به گزارش صد آنلاین ، احمد بنافی فرماندار شهرستان دشتستان اظهار داشت: کاروانسرای مشیرالملک به عنوان بیست و هفتمین اثر میراث فرهنگی ملموس ایران در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید. 

 

 

 


 

بنافی افزود: در چهل و پنجمین اجلاس کمیته یونسکو که در ریاض عربستان برگزار شد پس از رای گیری صورت گرفته توسط اعضا شورا با ثبت جهانی کاروانسرای مشیر الملک برازجان موافقت شد و این بنا نخستین اثر ثبت شده جهانی استان می‌باشد که قطع به یقین در آینده شاهد دستاوردهای زیادی برای استان و شهرستان خواهیم بود.  

فرماندار دشتستان با اشاره به اینکه ثبت جهانی این اثر تاریخی می‌تواند در جذب گردشگر و معرفی شهرستان و استان موثر باشد، گفت: نخستین فاز مرمت این بنای تاریخی با پیگیری‌های صورت گرفته و مرتفع نمودن موانع آغاز گردیده است.  

وی تصریح کرد: کاروانسرای مشیرالملک برازجان در سال ۱۲۵۰ به دستور مشیرالملک شیرازی والی وقت استان فارس بنا شده بود که در سال گذشته توسط ارزیابان یونسکو این اثر تاریخی مورد بازدید و در فهرست ثبت جهانی قرار گرفت. 

 بنافی خاطر نشان کرد: دشتستان گنجینه‌ای از آثار‌ تاریخی را دارد که هر کدام ظرفیت ثبت در فهرست جهانی را دارند و در همین راستا برای ثبت دیگر بناهای شهرستان تلاش خواهیم کرد.

4461.ی