شهرخبر

عضویت کتابخانه ملی در ۶ کمیته تخصصی «ایفلا»

عضویت کتابخانه ملی در 6 کمیته تخصصی «ایفلا»

کتابخانه ملی ایران در بین ۵۰ کمیته تخصصی فدراسیون بین المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری (ایفلا)، در ۶ کمیته عضویت دارد که در این فضای موجود سعی می‌شود انواع فعالیت‌های کتابخانه‌ای تخصصی، ارتباط با آموزش و دانشگاه‌ها و سایر مسائل مرتبط تبیین شود.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ عصمت مؤمنی معاون کتابخانه ملّی ایران که به نمایندگی از سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در هشتاد و هشتمین نشست جهانی فدراسیون بین المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری «ایفلا» حضور داشت، از زوایای مختلف، موضوعاتِ مطرح شده در این نشست را مورد بررسی قرار داد.

معاون کتابخانه ملّی ایران با اشاره به برگزاری هشتاد و هشت دوره از نشست جهانی (ایفلا) گفت: رسیدن به عدد هشتاد و هشت سال از برگزاری یک رویداد فرهنگی در عرصه بین الملل، گویای بهره‌مندی از مدیریت پایدار است.

وی ادامه داد: مدیریت پایدار به معنای پایبندی به ارزش‌های تخصصی در حوزه کتاب و کتابداری است که توانسته در طول سالیان متمادی همه متخصصان، حرفه‌مندان و کتابداران را کنار هم جمع کند و با سرفصل‌های مشخص و تعیین کمیته‌های متفاوت و کاربردی، تجربیاتِ جهانی را به اشتراک بگذارد.

معاون کتابخانه ملّی ایران درباره برنامه‌های برگزار شده در نشست (ایفلا) گفت: در مدت زمان برگزاری این نشست جهانی، تعداد 50 کمیته تخصصی، 80 پنل ارائه علمی و18 بخش تخصصی که فقط افراد اصلی و هیأت امنای ایفلا در آن حضور دارند، برپا شد.

مؤمنی تصریح کرد: از تعداد 50 کمیته تخصصی (ایفلا)، کتابخانه ملّی ایران در 6 کمیته عضویت دارد که در این فضای موجود سعی می‌شود انواع فعالیت‌های کتابخانه‌ای تخصصی، ارتباط با آموزش و دانشگاه‌ها و سایر مسائل مرتبط تبیین شود تا با متقاضیان جهانی به تعامل و تبادل برسیم. البته برای رسیدن به تبادل و اشتراک‌گذاری تجربیات، نیازمندِ ایجاد بستر و فضای لازم برای انجام پروژه‌های مشترک هستیم که در این راستا با احیای مجمع کتابخانه‌های بزرگ کشور (مکتب)، کمیته‌های تخصصی و همچنین کمیته‌های مسئله‌محور شکل گرفته است که نتایج و پروژه‌های به دست آمده از این کمیته‌ها می‌تواند قابلیت ارائه در عرصه بین‌الملل را داشته باشد.

معاون کتابخانه ملّی ایران در ادامه این نشست، مأموریت و چشم‌انداز برخی از کتابخانه‌های مطرح مانند هلند، بلژیک، چین و غیره را با پخش بخش‌هایی از صحبت‌های رؤسای این کتابخانه‌ها تشریح کرد.

انتهای‌پیام/