شهرخبر

تاجیکستان: تهدیدهای تروریستی در مرز افغانستان افزایش یافته است

رئیس جمهور تاجیکستان در نشست سران کشورهای آسیای مرکزی اظهارداشت تهدیدهای تروریستی در مرزهای افغانستان افزایش یافته است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان در نشست مشورتی سران کشورهای آسیای مرکز در «دوشنبه» گفت ما نگران افزایش تهدیدهای تروریستی است که از افغانستان سرچشمه می‌گیرد.

وی افزود تولید مواد مخدر و تردد از مرز تاجیکستان نیز چندین برابر افزایش یافته است.

امامعلی رحمان اظهارداشت پس از تحولات اخیر افغانستان، تولید مواد مخدر و ترانزیت آن از مرز تاجیکستان چندین برابر افزایش یافته است. در سال 2022 میلادی حدود پنج تن مواد مخدر کشف و ضبط شد که 22 درصد بیش از سال 2021 میلادی بود.

رئیس جمهور تاجیکستان همچنین گفت بحران انسانی در افغانستان وخیم‌تر شده است. در این راستا ما آمادگی داریم تا از امکانات این کشور برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانها استفاده شود.

وی همچنین با اشاره به همکاری‌های کشورهای آسیای مرکزی تصریح کرد: عامل امنیتی مهمترین شرط اجرای طرح‌های خلاقانه مشترک ماست.

رحمان گفت: ما همیشه در سطح بین المللی و منطقه‌ای از یکدیگر حمایت می‌کنیم و مواضع مشابهی داریم، هدف از نشست رهبران آسیای مرکزی تضمین همکاری های پنج جانبه برای رشد اقتصادی متقابل و تضمین امنیت منطقه است.

رئیس جمهور تاجیکستان اواخر مردادماه سال جاری با حضور در منطقه مرزی این کشور با افغانستان، چندین پاسگاه جدید را افتتاح کرد.

منابع تاجیک گفته بودند شمار پاسگاه‌های تاجیکستان در مرز با افغانستان به بالاتر از 100 پاسگاه رسیده است.

انتهای پیام/