شهرخبر

نگاهی به کاراکترهای «صبح جمعه با شما» در آستانه بازگشت به آنتن

نگاهی به کاراکترهای «صبح جمعه با شما» در آستانه بازگشت به آنتن

ساجد قدوسیان تهیه‌کننده «صبح جمعه با شما» از بازگشت این برنامه پرطرفدار رادیویی به آنتن خبر داد و همچنین از آماده کردن بسترهای ضبط با مردم گفت.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در دهه 1360 برنامه رادیویی "صبح جمعه با شما" با هنرمندانی چون مرحوم منوچهر نوذری، عزت‌الله مقبلی، مهین دیهیم، حسین امیرفضلی و بسیاری دیگر پخش می‌شد. در همان سال‌ها که ایران درگیر جنگ ناخواسته با عراق بود، این برنامه یکی از دل‌خوشی‌های مردم جنگ‌زده ایران بود؛ برنامه‌ای طنز که در آن زمان تلاش می‌کرد روحیه مردم ایران را حفظ کند.

هنرمندان بسیاری در این برنامه و در طی سال‌ها به ایفای نقش پرداختند و به شخصیت‌های مختلف جان دادند. ساجد قدوسیان درباره بازگشت از 31 شهریورماه به آنتن رادیو ایران خبر داد و به خبرنگار تسنیم گفت: اولین برنامه بعد از تعطیلی محرم و صفر 31 شهریورماه خواهد بود که با شروع تحصیلی متقارن شده و بر این اساس جلو خواهیم رفت. همچنین از آخرین لحظات تابستان هم استفاده می‌کنیم.

وی درباره هنرمندان حاضر در این برنامه رادیویی توضیح داد: همه کاراکترها از جانعلی و منقاشیان و آقا بیوک تا دیگر کاراکترها حضور دارند اما مرتضی تبریزی به دلیل وضعیت جسمانی‌اش کنار ما نیست. گروه برنامه‌ساز «صبح جمعه با شما» در هفته آینده به ملاقات این هنرمند خواهیم رفت. نسیم رفیعی هم همچون گذشته اجرای این برنامه را برعهده خواهد داشت.

قدوسیان درباره ضبط برنامه همراه با تماشاگر، اشاره کرد: این تصمیم به دلیل اتفاقات اخیر عقب افتاد. همه تلاش‌مان بر این است؛ این آمادگی وجود دارد و بسترهای ضبط همراه با مردم هم در حال پیگیری است که هنرمندان این برنامه رادیویی دوباره به ضبط همراه با مردم برگردند.

قدوسیان درباره غیبتِ طولانی علیرضا جاویدنیا در برنامه «صبح جمعه با شما»، گفت: آقای جاویدنیا از زمانی که دچار مشکلات قلبی شدند در کنارِ ما نیستند. چون پزشکان منع کردند که ایشان در جاهای پرفشار و شلوغ حضور نداشته باشند. در پخش زنده همچنان هستند و سرِ ضبط نمی‌توانند بیایند.

«صبح جمعه با شما» را مردم به عنوان یک طنز فاخر می‌شناسند که هر هفته جمعه‌ها صبح روی آنتن رادیو ایران می‌رود. طنزی که نسبت به ناهنجاری‌های اجتماعی و طرح برخی از مشکلات مردم به زبان طنز انتقاد می‌کند و از جمله دستمایه‌های جذاب طنز رادیویی است.

در ادامه نگاهی به کاراکترهای این برنامه رادیویی داریم:

اصغر سمسارزاده

اصغر سمسارزاده، هنرمند قدیمی رادیو و تلویزیون که سال هاست در رادیو و در برنامه قدیمی «صبح جمعه» فعالیت داشته، از وضعیت معیشتی اهالی این برنامه رادیویی گله‌مند است.

سری به رادیو بزنید

او که سال‌هاست در رادیو فعالیت دارد، نسبت به دستمزد و وضعیت معیشتی هنرمندان «صبح جمعه با شما» گله‌مند است و در این زمینه تصریح می‌کند: رادیو با تمام هنرمندانی که زمانی در «صبح جمعه با شما» بودند، بی‌مهر بوده است. پیامی برای آقای جبلی گذاشتم که یک سر به رادیو بزنند. با دستمزدهایی که می‌دهند، چهار عدد سیب زمینی هم نمی‌شود خرید!

البته اینکه می‌گویم چهار عدد سیب زمینی مثال است. منظور اقلام اولیه است. البته انتقاد من درباره بچه‌های «صبح جمعه با شماست» و اطلاعی از میزان دستمزد بقیه در رادیو ندارم. ما در ماه 10 ساعت برنامه تولید می کنیم و برخی فقط با حقوق رادیو زندگی می کنند، دستمزدهایی که حتی پول کرایه ماشینشان هم نمی شود. شاید درجه بندی باشد و برخی پول بهتری بگیرند اما آن هم خوب نیست. من حاضرم دستمزدهای ما را بیایند و اعلام کنند.

فرانک رفیعی دیگر هنرمند برنامه «صبح جمعه با شما» رادیو ایران  می‌گوید: من در این برنامه نقش‌های متعددی دارم؛ از جمله «ننه کتی» که با لهجه اصفهانی صحبت می کند و یک کودک خوشگل و خوش‌صدایی به اسم تربچه، با صدای شیرینش.

رفیعی با بیان اینکه هدفشان سرگرمی و فراهم کردن اوقات خوش برای مخاطب است، افزود: صبح‌های جمعه  بهانه‌ای است که شما نازنین‌ها دور هم جمع می‌شوید. این گوشی‌ها را بگذارید کنار دور هم جمع باشید. گل بگویید و گل بشنوید، انرژی  مثبت به هم ساطع کنید  و صبح جمعه  رادیو را گوش کنید. «صبح جمعه با شما» نمایش‌هایی را فراهم کرده شما دوستان نازنین می‌شنوید و خوشحال می‌شوید و حال دلتان خوب می‌شود.

عباس محبی و تیپ‌هایی از جامعه

عباس محبی یکی از این هنرمندان است که در نقش‌های مختلف حضور یافت اما بیش از همه شخصیت "جان علی" دیده شد و در اذهان باقی ماند. او که در سال‌های جنگ نقش مهم‌تری در نیروی هوایی ارتش بر عهده داشت اما در کنار آن به اجرای برنامه‌های طنز نیز پرداخت تا در هر دو جبهه هنر و ارتش خدمت کند. او این روزها در فیلم کمدی ده نمکی ایفای نقش کرده است ،  اما صدایش را می‌توآن‌ همچنان با "جان علی" در برنامه "صبح جمعه با شما "شنید.

وی می‌گوید: تمام تیپ‌هایی که من در رادیو اجرا می‌کنم بلااستثنی از دل جامعه بیرون آمده است. تیپ و شخصیت‌ها را در شرایط مختلف تحلیل می‌کنم، بر روی برخی ویژگی‌ها غلو می‌کنم و شخصیت را تبدیل به تیپ می‌کنم. این کار بسیار زمان‌بر است. اینکه من با کج کردن دهان صدایی را تقلید می‌کنم تیپ نیست. تیپ شناسنامه می‌خواهد. تمام تیپ‌سازی‌هایی که تاکنون داشته‌ام از اطرافیان و مردم جامعه الهام گرفته‌شده است که نیاز به تحقیق دارد. درست مانند خبرنگار آن‌که درهر حال هر مسئله و سوژه‌ای را تحلیل می‌کنند، منِ بازیگر کمدی هم باید این کار را انجام دهم. این کار، کار آسانی نیست. متأسفانه خیلی از بازی‌ها ادا بازی است و تحلیلی پشت آن نیست، ریشه ندارد و مسخره کردن است.

مثلاً اگر من نقش یک راننده تاکسی را بازی کنم و راننده تاکسی هم بگوید "دمت گرم همین است که میگویی" این یعنی بازیگری، اما اگر نتوانی رضایت همان شخصیت را جلب کنی یعنی موجبات تمسخر او را فراهم کرده‌ای. طنز یعنی تفکر؛ یعنی اگر من نقدی به یک راننده تاکسی یا مدیر یا یک بانوی خانه‌دار یا یک کارمند وارد کردم و فرد خود را با تکیه‌بر طنز من محاکمه کرد کار من درست انجام‌شده است.

انتهای پیام/