شهرخبر

روستاگردی در روستای لرد اردبیل

اردبیل جاذبه‌های گردشگری منحصر به فردی دارد به همین دلیل با ما همراه باشید و درباره روستاگردی در روستای لرد اردبیل بدانید.

روستاگردی در روستای لرد اردبیل

سلام نو _ سرویس گردشگری: روستای گردشگری لِرد در بخش شاهرود شهرستان خلخال از توابع استان اردبیل قرار دارد و به‌ واسطه باغ های متنوع و جاذبه‌هایی نظیر غار سنگی کوخول عنبر، بقعه امامزاده محمد،دشت گل های شقایق، منطقه حفاظت‌شده آق داغ و چشمه‌های طبیعی معجزه‌آسا که از مهمترین آنها میتوان به «چشمه آبشار سیبیه خانی» اشاره کرد، شهرت دارد.

این روستا، پرجمعیت ترین و بزرگ ترین روستای استان اردبیل به شمار می رود و بنابر آخرین سرشماری مرکز آمار،جمعیت آن حدود ۳۲۲۶ نفر است که این رقم به دلیل مهاجرت فصلی تعدادی از اهالی آن از شهرهای گیلان در فصول بهار و تابستان جهت کشاورزی به بیش از ۵۰۰۰ هزار نفر می‌رسد.

آشنایی با روستای لرد اردبیل

مردم لرد همگی مسلمان و شیعه مذهب هستند و به زبان تاتی تکلم می کنند. از جمله آثار تاریخی و مذهبی روستای لرد میتوان به بقعه امامزاده محمد، حمام قدیمی و قبره قبرستان (Ghabra-ghabrestan) به معنای گورستان قبرها اشاره کرد که قدیمی های روستا اعتقاد دارند افرادی از چندین هزار سال قبل در آنجا دفن شده اند که نشان از قدمت چندین هزارساله روستای توریستی لرد دارد.

از لحاظ اقلیمی، این روستا در منطقه کوهستانی و در دامنه شرقی کوه بلند آق داغ قرار دارد. به همین دلیل در پاییز و زمستان دارای هوای بسیار سرد و در بهار و تابستان دارای آب و هوایی معتدل می باشد.

روستای گردشگری لرد هر ساله میزبان جشنواره های مختلفی است که از جمله میتوان به جشنواره گردو، جشنواره بازی های بومی و محلی و جشنواره فرهنگ و زیست بوم که هدف آن معرفی آیین ها و فرهنگ های روستای گردشگری لرد است، اشاره کرد. از سوغات این روستای گردشگری میتوان به لباس محلی ویژه بانوان، فطیر، انواع میوه جات نظیر گردو، سیب، آلبالو، گیلاس، انواع گلابی، انواع محصولات لبنی، عسل، ماهی و دام زنده اشاره کرد.

روستاگردی در روستای لرد اردبیل

بیشتر افراد با شنیدن نام روستای گردشگری لرد به یاد چشمه و آبشار سیبیه خانی لرد که از جاذبه های دیدنی و مفرح علاقمندان به طبیعت است، می افتند که همین امر باعث شد صنعت گردشگری در این روستا بیش از پیش رونق بگیرد.

چشمه آبشار سیبیه خانی به ترکی (آق بلاغ) با طول ۱۸۰ متر، لقب طولانی ترین آبشار «چشمه آبشار» ایران را به خود اختصاص داده و به دلیل عدم پیگیری مسئولان در آثار ملی به ثبت نرسیده است. این آبشار در روستای توریستی لرد از توابع بخش شاهرود خلخال استان اردبیل با ارتفاع ۳۳۲۲ متر از سطح دریا، بلندترین نقطه شهرستان خلخال بشمار می رود.

در دامنه های این رشته کوه، چشمه سارهای فراوانی وجود دارد که تأمین کننده آب جریان هایی چون میانرودان، گلبند رود، رودخانه زال و… می باشند.

بازدید از روستای لرد اردبیل

روستای لرد در ۲۷ کیلومتری شهر کلور مرکز بخش شاهرود واقع شده‌است. راه اصلی این روستا ازمسیر شاهرود به طول ۶۵ کیلومتر و راه فرعی از مسیر روستای بفراجرد به طول ۳۲ کیلومتر با شهر خلخال، مرکز شهرستان خلخال فاصله دارد.

این روستا از شمال به روستای میان رودان و از جنوب به روستای کرنق و از مشرق به کلور و روستای درو جنوب شرقی به روستای کرین و از مغرب به کوه سر به فلک کشیدهٔ آق داغ متصل است.

این روستا بزرگترین روستای شهرستان خلخال می‌باشد و در حال حاضر دارای ۹۲۶ خانوار و نزدیک به ۴۰۰۰ نفر جمعیت ثابت است و با توجه به مهاجرت فصلی تعدادی از اهالی آن به شهرهای گیلان که در فصول بهار و تابستان برای کاشت و داشت و برداشت محصولات کشاورزی به روستا برمی گردند و خانه و لوازم زندگیشان همچنان در روستا دایر و پابرجاست، جمعیتش به حدود ۵۰۰۰ هزار نفر می‌رسد.

روستاگردی در روستای لرد اردبیل

اگر از تهران حرکت می‌کنید، پس از طی حدود ۵۰۰ کیلومتر در مسیر اردبیل و با عبور از شهرهای کرج، قزوین و زنجان، به خلخال خواهید رسید. از خلخال دو مسیر دسترسی به روستای گردشگری لرد وجود دارد:

اگر در استان گیلان هستید، با عبور از ماسوله و روستاهای ماجولان، جلال آباد و طهارم دشت به روستای شال خواهید رسید. از روستای شال تا روستای گردشگری لرد کمتر از ۳۰ دقیقه فاصله است.

روستاگردی در روستای لرد اردبیل