شهرخبر

پرونده سیاسی ابراهیم یزدی، امشب در تلویزیون

مجموعه مستند «تارکد» در قسمت هفتم خود پرونده فعالیت‌های سیاسی ابراهیم یزدی را مرور می‌کند.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مجموعه 10 قسمتی «تارکد» به 10 پرونده از حساس‌ترین موضوعات در تاریخ انقلاب اسلامی می‌پردازد و با استفاده از مجموعه اسناد پژوهشی دقیق، جزئیات کمتر شنیده‌شده از این رویدادها را بیان می‌کند.

صالح نیکنام کارگردان «تارکد» درباره قسمت هفتم این مستند که پنجشنبه 23 شهریور روی آنتن می‌رود گفت: در قسمت هفتم پرونده سیاسی ابراهیم یزدی بررسی شده است که کارنامه او را از جوانی و فعالیت‌های دانشجویی تا اقدامات در خارج از ایران و مبارزه‌ها در زمان نهضت ملی شدن صنعت نفت را در برمی‌گیرد. پرونده فعالیت‌های او همچنین تا زمان نامه تاریخی امام خمینی (ره) علیه نهضت آزادی ادامه پیدا می‌کند.

این مجموعه به موضوعات مهم امنیتی تاریخ انقلاب از جمله کارنامه سیاسی شهید بهشتی و ترور وی، آغاز جنگ تحمیلی، پشت پرده حملات شیمیایی عراق در دفاع مقدس، پرونده ابراهیم یزدی، فرار بنی‌صدر، حج خونین سال 1366 و انفجار دفتر نخست‌وزیری پرداخته است.

به گفته کارگردان، وجه تمایز اصلی این مجموعه تمرکز بر اسنادی است که بسیاری از آن‌ها برای نخستین‌بار بازخوانی می‌شود.

مجری طرح و کارگردان مجموعه «تارکد» محمد صالح نیکنام است و از دیگر عوامل آن می‌توان به نویسنده و پژوهشگر: مجتبی نوروزپور و موشن‌گرافیک: احسان میرآبادی اشاره کرد.

«تارکد» تولید مرکز هنری رسانه‌ای نهضت و شبکه مستند سیما است و پنجشنبه‌ها ساعت 22 از شبکه مستند پخش می‌شود. تکرار این مجموعه تلویزیونی هم روز بعد ساعت 15 است.

انتهای پیام/