شهرخبر

بازگشت چهارمین گروه خانواده‌های عراقی از اردوگاه «الهول»

چهارمین گروه از خانواده‌های عراقیِ بازداشت شده در اردوگاه مخوف الهول در سوریه، امروز تحویل نیروهای امنیتی عراق داده شده و به کشور خود برگشتند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، منابع آگاه در استان الحسکه سوریه گزارش دادند که نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) ساعاتی قبل گروه جدید از خانواده‌های عراقیِ بازداشت شده در اردوگاه «الهول» را تحویل نیروهای امنیتی عراق دادند.

خبرنگار اسپوتنیک در شرق سوریه گزارش داد که در دور جدید بازگشت خانواده‌های عراقی از اردوگاه الهول 174 خانواده عراقی شامل 635 نفر با هماهنگی دولت عراق و موافقت دولت سوریه، به نیروهای امنیتی عراق تحویل داده شدند.

عراق در ماه ژوئن گذشته نیز 50 تن از بازداشت شدگان عراقی در اردوگاه الهول که اردوگاه آوارگان و خانواده‌های داعشی است را تحویل گرفت.

این چهارمین گروه از خانواده‌های عراقیِ بازداشت شده در اردوگاه الهول است که طی سال 2023 به کشور خود برمی‌گردند. در سال 2022 ، 698 خانواده عراقی شامل 3080 نفر از اردوگاه الهول به این کشور بازگردانده شدند.

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق، در اکتبر گذشته از وجود توافق بین‌المللی برای بسته شدن اردوگاه الهول خبر داد و گفت که از میان بیش از 60 هزار ساکن این اردوگاه 25 هزار نفر آنها عراقی هستند که طی برنامه‌ای با هماهنگی نیروهای ائتلاف بین‌المللی و سازمان ملل و نهادهای مدنی عراقی به تدریج به عراق بازگردانده خواهند شد.

به گزارش تسنیم، اردوگاه الهول در حومه جنوبی شهر الهول در استان حسکه سوریه واقع شده که حدود 2.9 کیلومتر مربع مساحت دارد و از خطرناک‌ترین کمپ‌های جهان به شمار می‌رود و ساکنان آن از تندروترین وابستگان داعش هستند و همچنان به ایدئولوژی افراطی و تکفیری این گروه پایبندند.

بعد از حمله داعش به سوریه در سال 2011، تا اواسط 2013 اردوگاه الهول در تصرف این گروه تکفیری بود و ساکنان آن فرار کردند. اما در 15 نوامبر 2015 نیروهای قسد موفق شدند تروریست‌های داعش را از این اردوگاه بیرون کرده و کنترل آن را به دست بگیرند. بعد از آغاز عملیات‌های فشرده علیه مواضع داعش در عراق و سوریه و شکست رسمی این گروه تروریستی، اردوگاه الهول تبدیل به محل اسکان آوارگان داعشی و هزاران نفر از خانواده‌های داعش با ملیت‌های مختلف شد. همچنین افراد بالای 14 سال مظنون به فعالیت در داعش نیز به این اردوگاه منتقل شدند.

اردوگاه الهول ابتدا با ظرفیت 40 هزار نفر تاسیس شده بود و 6 بخش داشت اما در سال 2019 که جمعیت این اردوگاه تقریبا به دو برابر ظرفیت آن یعنی 74 هزار نفر رسید، دو بخش دیگر نیز به اردوگاه اضافه شد. در حال حاضر جمعیت این اردوگاه بین 50 تا 60 هزار نفر تخمین زده می‌شود و ساکنان آن از 57 ملیت مختلف هستند.

بیش از 90 درصد ساکنان اردوگاه الهول را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند که بسیاری آنها را یک بمب ساعتی خطرناک می‌دانند؛ زیرا از متعصب‌ترین و افراطی‌ترین وابستگان داعش به شمار می‌روند. به ویژه اینکه شمار زیادی از این زنان در دوره‌های آموزش نظامی و نیز نیز اجرای حملات تروریستی داعش شرکت کرده‌اند و همچنان به حمایت از ایدئولوژی تکفیری داعش اصرار دارند.

انتهای پیام/