شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#بورس

بازدهی بورس هفته سوم شهریور/ خروج 2000 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام

پس از صعود شاخص کل بورس در دو هفته ابتدایی شهریورماه، شاخص‌های بازار سهام از ابتدای این هفته دیگر به روند صعودی خود بازنگشته‌اند. برای مثال شاخص کل در روز ابتدایی هفته بیشتر از 21 هزار واحد پایین آمد و این نزول تا پایان هفته نیز جبران نشد.

بازدهی بورس هفته سوم شهریور/ خروج 2000 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام

نگاهی به معاملات هفته سوم شهریورماه حاکی از نزولی بسته شدن کندل هفتگی شاخص کل است. به طوری که شاخص کل با افت 0.62 درصدی از تراز دو میلیون و 140 هزار واحد به سطح دو میلیون و 126 هزار واحد رسید.

تغییرات ارتفاع شاخص هم‌وزن نیز شبیه شاخص کل بود؛ به طوری که شاخص هم‌وزن در هفته گذشته حدود 0.62 درصد کاهش ارتفاع داد و از 722 هزار واحد به 718 هزار واحد رسید.

شروع ریزشی بورس

معاملات بازار سهام سهام در شنبه خبر از سراشیبی بودن مسیر هفتگی بورس می‌داد. به طوری که کندل شاخص کل در این روز بالاخره پس از رالی صعودی 15 الی 16 روزه خود نزولی بسته شد. به این ترتیب شاخص کل در روز ابتدایی هفته با افت 0.99 درصدی روبه‌رو شد و در پله دو میلیون و 129 هزار واحد به کار خود خاتمه داد.

البته نزول سهام شرکت‌های کوچک بازار از این نیز شدیدتر بود. به صورتی که شاخص هم‌وزن در شنبه با کاهش 1.32 درصدی، تراز 716 هزار واحد را روی تابلو ثبت کرد.

حجم معاملات سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی در این روز 10 میلیارد و 300 میلیون برگه سهم و ارزش معاملات پنج هزار و 620 میلیارد تومان بوده است.

کاهش جو فروش هیجانی در یکشنبه

نگاهی به روند این هفته بورس حاکی از آن است که معاملات یکشنبه نیز گارد نزولی داشتند. کاهش تراز شاخص‌ها به شدت روز شنبه نبود. به طوری که  شاخص کل در این روز با نزول 0.28 درصدی به تراز دو میلیون و 123 هزار واحد و شاخص هم‌وزن با افت 0.29 درصدی به 714 هزار واحد رسیدند.

حجم معاملات سهام، حق تقدم وصندوق‌های سهامی در این روز هفت میلیارد و 100 میلیون برگه سهم و ارزش معاملات چهار هزار و 600 میلیارد تومان بوده است.

احتمال افزایش قیمت خودرو

در نیمه دوم بازار دوشنبه خبر اعلام قیمت‌های جدید خودرو منتشر شد. ماجرا از این قرار بود که مدیر روابط عمومی شورای رقابت اعلام کرد جلسات شورای رقابت برای بررسی قیمت خودرو هر هفته برگزار می‌شود و به‌زودی قیمت‌های جدید خودرو‌ها اعلام خواهد شد.

همین امر موجب کاهش شدید تب عرضه در بورس شد و حتی برخی از سهم‌های بورس نیز به دنبال رشد گروه خودرویی مثبت شدند. به این ترتیب شاخص هم‌وزن بورس اوراق بهادار توانست رشد حداقلی را ثبت کند و با افزایش 0.11 درصدی به سطح 715 هزار و 443 واحدی برسد.

اما شاخص کل نتوانست در طرف مثبت نوسان به کار خود خاتمه دهد و در پایان بورس دوشنبه با افت حداقلی 977 واحدی که معادل 0.05 درصد این شاخص است روبه‌رو شد و در سطح دو میلیون و 122 هزار واحدی ایستاد.

حجم معاملات سهام، حق تقدم وصندوق‌های سهامی در این روز 6 میلیارد و 500 میلیون برگه سهم و ارزش معاملات سه هزار و 969 میلیارد تومان بوده است.

رشد گروه خودرویی به دنبال گران شدن خودرو

عصر روز دوشنبه بود که دو خودرو سایناS  و پارس با موتور XUP با افزایش قیمت روبه‌رو شدند. همین امر سبب شد گروه خودرویی نیز در بورس روز سه‌شنبه با افزایش تقاضا روبه‌رو شود. به طوری که میانگین شرکت‌های این گروه حدود 0.7 درصد رشد کردند.

شاخص کل نیز به تبعیت از گروه خودرویی معادل چهار هزار و 632 واحد یا 0.22 درصد این شاخص افزایش ارتفاع داد و تراز دو میلیون و 127 هزار واحدی رسید.

شاخص هم‌وزن نیز در روز سه‌شنبه با فرمان شاخص کل حرکت کرد. با این تفاوت که نماگر شرکت‌های کوچک و متوسط بازار توانست رشد بهتری را نسبت به شاخص کل ثبت کند و با افزایش 0.45 درصدی به سطح 718 هزار و 660 واحدی برسد.

حجم معاملات سهام، حق تقدم وصندوق‌های سهامی در این روز 6 میلیارد و 600 میلیون برگه سهم و ارزش معاملات چهار هزار و 96 میلیارد تومان بوده است.

استقبال بی‌جان بازار سرمایه از تعطیلات

در روز پایانی هفته اما معاملات بازار سرمایه در بی‌جان‌ترین حالت خود بسته می‌شد. همین امر سبب شد تا شاخص‌های بورسی تغییر ارتفاع خاصی را به خود نبینند. به طوری که شاخص کل، با افت 309 واحدی که معادل 0.01 درصد این شاخص است روبه‌رو شد و در سطح دو میلیون و 126 هزار واحدی ایستاد. شاخص هم‌وزن نیز همین روند را طی کرد و با افت 0.08 درصدی به سطح 718 هزار و 54 واحدی رسید.

حجم معاملات سهام، حق تقدم وصندوق‌های سهامی در این روز 6 میلیارد و 200 میلیون برگه سهم و ارزش معاملات سه هزار و 811 میلیارد تومان بوده است.

2 همت از بورس خارج شد

همزمان با سقوط شاخص کل در روز ابتدایی هفته، سهامداران حقیقی نیز تصمیم به خروج از بازار سرمایه گرفتند و حدود هزار میلیارد تومان از سهام خود را به حقوقی‌ها واگذار کردند. خروج پول در ادامه هفته و در یکشنبه با شدت کمتری اتفاق افتاد. به طوری که در این روز عدد خروج پول حدود 406 میلیارد تومان بود

انتشار خبر احتمال افزایش قیمت خودرو نیز نتوانست جریان خروج پول را تغییر دهد و باز هم بازار سرمایه شاهد خروج 103 میلیارد تومانی بود. در روز سه‌شنبه نیز حدود 246 میلیارد تومانی پول حقیقی‌ها از بازار سرمایه خارج شد. در روز پایانی هفته نیز این روند تغییر نداشت و خروج 214 میلیارد تومانی پول حقیقی از بورس اتفاق افتاد.

به این ترتیب در هفته دوم شهریور در مجموع هزار و 971 میلیارد تومان از بازار سرمایه خارج شد. همچنین میانگین ارزش معاملات خرد چهار هزار 419 میلیارد تومان و حجم معاملات 6 میلیارد و 400 میلیون برگه سهم بوده است.

منبع: تجارت نیوز