شهرخبر
چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۰

فرمانده کل انتظامی گفت: در حال حاضر اگر کسی درخواست گذرنامه ویژه زیارتی داشته باشد، همچنان می‌تواند درخواست بدهد و این گذرنامه را دریافت کنند.

احمدرضا رادان

به گزارش همشهری آنلاین، سردار احمدرضا رادان فرمانده کل انتظامی در برنامه صف اول اظهار کرد: بعضی از ماموریت‌های فراجا زودتر از موعد زمانی آن ماموریت آغاز می‌شود، به عنوان مثال ماموریت اربعین فراجا (قرارگاه اربعین) خیلی زودتر از زمان اربعین آغاز می‌شود. در این قرارگاه هر چیزی که برای زائر مسئله و مشکل باشد بررسی می‌شود و برای آن چاره‌ای اندیشیده می‌شود.

وی افزود: ماموران پلیس اعتقاد دارند که در ماموریت اربعین سفره خدمت به اباعبدالله و حضرت زینب باز است و به همین دلیل حتی برای انجام وظیفه رقابت هم می‌کنند؛ پلیس جمهوری اسلامی ایران به این ماموریت‌ها به چشم خیر و برکت نگاه می‌کند.

رادان با اشاره به دیپلماسی انتظامی گفت: یکی از دستاوردهایی که ما در معماری پلیس آینده داشته ایم همین مبحث "دیپلماسی انتظامی" بوده است. به همین دلیل نخستین دیپلماسی انتظامی را از اربعین در سه سطح ملی، منطقه ای و محله ای آغاز کردیم البته این را هم باید بگوییم که امسال عراقی‌ها اوج همکاری را با انتظامی کشور داشتند.

فرمانده کل انتظامی با اشاره به معطلی زائران در مرزهای زمینی برای خروج از کشور در سالیان گذشته بیان کرد: هر ساله هنگامی که گذرنامه از طرف ایران برای خروج از کشور تایید می‌شد به دلیل اینکه زیرساخت‌های طرف عراقی به اندازه زیرساخت‌های ایران نبود معطلی پیش می‌آمد و زائران در صف‌های طولانی منتظر تایید گذرنامه‌هایشان از طرف عراقی‌ها می‌مانند و باعث نارضایتی می‌شد.

یک کار بسیار فنی و پیچیده ماموران پلیس در مرز 

وی با بیان اینکه طرح چک و بررسی مشترک بین ایران و عراق به نام طرح "سجاد" نامگذاری شد، خاطرنشان کرد: یک کار بسیار فنی و پیچیده ای که ماموران پلیس در بخش فاوا (معاونت ارتباطات، اطلاعات و فناوری) انجام دادند این بود تا سیستمی طراحی کردند تا مامور پلیس بتواند تمام اطلاعات لازم برای خروج از کشور را در آن ثبت کند و همان لحظه هم طرف عراقی این اطلاعات را ببیند و دیگر نخواهد گذرنامه‌ها را چک کند البته در ابتدا مخالفت‌هایی بود اما زمانی که ما از آنها دعوت کردیم به ایران بیایند و این سیستم را خودشان بررسی کنند توانستیم موافقت آنها را بدست بیاوریم.

رادان با اشاره به اینکه این کار باعث شد تا چک و بررسی گذرنامه به ۴ ثانیه در مرزهای زمینی برسد، گفت: در نهایت قرار شد خروج زائران از ایران برعهده ماموران پلیس ایرانی باشد و ورودشان به کشور (در واقع خروج از عراق به سمت ایران) با ماموران عراقی که البته هنگامی که طرف عراقی سرعت و دقت ماموران پلیس ایران را دیدند خروج را هم برعهده ماموران پلیس ایران گذاشتند و تنها برخی موارد را برای صحت‌سنجی بررسی می‌کردند.

فرمانده کل انتظامی با بیان اینکه از ابتدای محرم درخواست صدور گذرنامه از ۲ میلیون نفر عبور کرد، گفت: به دلیل اینکه بتوانیم برای همه متقاضیان "سند زیارتی" آماده کنیم و به دستشان برسانیم با طرف عراقی صحبت کردیم تا امسال هم گذرنامه زیارتی را با کمی تغییرات (شکل ظاهری و اعتبار ۵ ساله )برای افراد صادر کنیم.

با گذرنامه زیارتی هر سال چند بار می‌توان به عراق سفر کرد؟

وی ادامه داد: گذرنامه های زیارتی اعتبار ۵ ساله دارند و فعلا در ایام محرم و صفر می توانید با آن به عراق سفر کنید اما ما به دنبال این موضوع هستیم که در تمام ایام سال بشود با این گذرنامه به عراق سفر کرد, نکته مهم دیگر این است که گذرنامه های ویژه اربعین تنها ۵۰ هزار تومان هزینه دارند که با توجه به اینکه اعتبار ۵ ساله دارند سالی ۱۰ هزار تومان محاسبه شده است.

فرمانده کل انتظامی با اشاره به اینکه امسال نزدیک به یک میلیون و ۹۲ هزار جلد گذرنامه زیارتی صادر شده است، گفت: بالغ بر ۶۵۰ هزار درخواست صدور گذرنامه از طریق اپلیکیشن "پلیس من" ثبت شده است.

به گفته سردار رادان در کنار چاپ گذرنامه های زیارتی ۴۰۰ هزار برچسب تمدید گذرنامه برای  افرادی که گذرنامه هایشان ۲ تا ۴ سال پیش فاقد اعتبار شده بود؛ زده شد.

گذرنامه زیارتی هم‌اکنون نیز صادر می‌شود

سردار رادان در پایان گفت: اگر در حال حاضر کسی درخواست گذرنامه ویژه زیارتی داشته باشد همچنان می توانند از طریق اپلیکیشن "پلیس من" درخواست بدهد تا بتواند این گذرنامه را برای ۵ سال داشته باشد.