به گزارش اکوایران، محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق با اشاره به اینکه جهان امروز درگیر مساله کم آبی است که عراق و منطقه نیز به دلیل تغییرات اقلیمی از آن رنج می برند، گفت که تابستان امسال، سخت ترین فصل در تاریخ حکومت عراق بود.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، وی گفت که ایران آب فراوانی در رود کارون رهاسازی کرده و عراق توانسته است رهاسازی آب از سوی ترکیه را نیز افزایش دهد.

بنابر گزارش میدل‌ایست‌نیوز، السودانی تصریح کرد که کنفرانس بغداد 2023 بیان کننده فلسفه دولت عراق در مدیریت روابط خارجی اش با کشورهای منطقه و جهان براساس منافع اقتصادی است.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفت که تحرکات اخیر امریکا برای تغییر نیروهای حاضر در سوریه با یک تیپ دیگر بود و توضیح داد که تحرکات در پایگاه های عراقی که شامل مستشاران است، با موافقت دولت عراق صورت می گیرد و هیچ تحرکی بدون اطلاع دولت عراق وجود ندارد.

السودانی سفر هیئت امنیتی از عراق به امریکا را بسیار موفق ارزیابی کرد.

140206190956554728321684

وی با اشاره به دستیابی به اطلاعاتی مهم از اماکن سرکردگان داعش در عراق و هدف قرار دادن آنها، گفت که عراق به نیروهای رزمی خارجی نیازی ندارد و این را صراحتا اعلام کرده است.

السودانی با بیان اینکه عراق بخشی از تلاش بین المللی برای مبارزه با داعش است، گفت که کمیته مشترک عراق و امریکا نشست خود را نیمه سپتامبر برای تعیین چگونگی رابطه عراق با ائتلاف بین المللی تشکیل می دهد.

نخست وزیر عراق گفت که با اتصال راه آهن با هر کشوری برای انتقال کالا بدون تکمیل پروژه بندر فاو و جاده توسعه موافقت نخواهیم کرد و موضع ما ثابت است.

وی افزود که دولت عراق در اجرایی کردن دو پروژه جاده توسعه و بندر فاو جدی است.

السودانی درباره اتصال راه آهن با ایران گفت که، اتصال راه آهن با ایران برای انتقال مسافران است.

وی تصریح کرد که وزیر حمل و نقل عراق در عربستان، پرونده اتصال راه آهن با عربستان برای انتقال مسافران و حجاج را بررسی می کند.

السودانی با اشاره به اینکه پروژه گذرگاه بزرگ و جاده ابریشم، از عراق عبور نمی کند، گفت که جاده توسعه بهترین و کوتاه ترین و کم هزینه ترین مسیر برای حمل و نقل و ترانزیت است.

نخست وزیر عراق با بیان اینکه پروژه فاو در 2025 بهره برداری می شود، گفت که به زودی کشورهایی که تمایل در مشارکت در پروژه جاده توسعه دارند را برای نشست در بغداد دعوت می کنیم.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی عراق و ایران در تلاش برای وضع یک سازوکار برای ساماندهی تجارت فیمابین هستند، گفت که ایران خواستار تعامل با عراق با هر ارزی به غیر از دلار شده است.