شهرخبر
پیگیری مطالبه قرآنی رهبر انقلاب/ 6

تبدیل مساجد به پایگاه‌های قرآنی در گرو دغدغه‌مندی متولیان مسجد است

مدیر ستاد اقامه نماز استان همدان گفت: در تبدیل مساجد به پایگاه‌های قرآنی مؤلفه‌های بسیاری تأثیرگذاری وجود دارد، اما در این بین دغدغه‌مندی متولیان مسجد امر بسیار مهمی است.

حجت‌الاسلام سید مرتضی حسنی حلم مدیر ستاد اقامه نماز استان همدانحجت‌الاسلام سیدمرتضی حسنی حلم، مدیر ستاد اقامه نماز استان همدان در گفت‌وگو با ایکنا از همدان با بیان اینکه اگر مسجدی بخواهد تبدیل به پایگاه قرآنی شود و یا به‌عنوان مسجد طراز اسلامی معرفی شود باید مؤلفه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در آن ایجاد شود، گفت: از جمله مؤلفه‌های نرم‌افزاری می‌توان به متولیان مسجد، امام جماعت، هیئت امنا و حتی خادم مسجد اشاره کرد، این متولیان مسجد نقش بسیار مهم و اساسی در تبدیل مساجد به پایگاه‌های قرآنی دارند، به‌طوری که باید با مسائل تربیتی و اعتقادی اسلام آشنا باشند و در جهت جذب عموم مردم به مسجد تلاش کنند؛ به عبارتی این متولیان باید دغدغه‌مند بوده و در این زمینه مسئولیت‌پذیر باشند.

وی تصریح کرد: در زمینه سخت‌افزاری نیز وضعیت ساختاری مسجد، فضا و تجهیزات مسجد و دسترسی ساده و آسان به مسجد نقش مهمی در تبدیل مساجد به پایگاه‌های قرآنی دارد؛ به عبارتی تجهیزات باید به‌روز باشد.


بیشتر بخوانید:


وی با بیان اینکه ستاد اقامه نماز در این زمینه به‌صورت مستقیم وظیفه‌مند نیست، افزود: مرکز رسیدگی به امور مساجد، حوزه علمیه و اداره اوقاف به‌صورت مستقیم در این راستا وظیفه‌مند هستند که اگر این سه ارگان بتوانند رسالت خود را به‌درستی انجام دهند و در تبدیل مساجد به پایگاه‌های قرآنی دغدغه‌مند باشند قطعا شرایط مساجد بهتر خواهد شد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان همدان گفت: در استان همدان گرچه تعدادی از مساجد با عنوان مسجد طراز اسلامی فعالیت می‌کنند، اما اغلب آنها با مشکل نرم‌افزاری مواجه هستند؛ لازم است ارگان‌های ذی‌ربط در حوزه‌های متولیان مساجد بازنگری اساسی داشته باشند و افرادی مسئولیت‌پذیر و دغدغه‌مند را متولی مسجد قرار دهند.

وی تأکید کرد: اگر مدیریت قرآنی مساجد را ائمه جماعت بر عهده بگیرند می‌توانند به فراخور مخاطبان مسجد، برای اقشار مختلف فعالیت‌های قرآنی در مساجد و محله‌ها را طراحی و اجرا کنند. علاوه بر این در صورتی که ارتباط بین مساجد و مدارس در جهت اجرای برنامه‌های قرآنی فراهم شود، استعدادیابی کودکان و نوجوانان نیز انجام می‌شود. هم‌چنین با اجرای مسابقات مختلف قرآنی جذابیت شرکت در چنین محافلی برای کودکان و نوجوانان فراهم می‌شود و به نوعی به هدف تبدیل مساجد به پایگاه‌های قرآنی نائل می‌شویم‌.

حسنی حلم اظهار کرد: گرچه ستاد اقامه نماز به‌صورت مستقیم نقشی در تحقق این امر ندارد، اما آمادگی لازم را برای هرگونه همکاری با سازمان تبلیغات و امور مساجد برای تبدیل مساجد به پایگاه‌های قرآنی دارد. در صورتی که این امر رهبر معظم انقلاب محقق شود و مساجد به پایگاه‌هایی برای آموزش قرآن و مفاهیم آن تبدیل شود، نسلی پاک و باتقوا تربیت شده و تحویل جامعه می‌شود، این نسل پا‌ک از آسیب‌های اجتماعی در امان خواهند ماند و کشور را به بهترین مسیر ممکن هدایت خواهند کرد.

انتهای پیام