شهرخبر
سه‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۰

کادر شگفت‌انگیز تیم ملی فوتبال ایران؛

آیا واقعا انتقاد از تیم ملی با وطن‌دوستی منافات دارد؟ امیر و همکارانش چه می‌گویند؟

طارمی

همشهری‌آنلاین - بهروز رسایلی

بعد از بازگشت کاروان تیم ملی ایران از بلغارستان و پیش از رویارویی این تیم با آنگولا، فرصتی دست داد تا اعضای کادرفنی تیم ملی به اظهارنظر در مورد شرایط موجود بپردازند و جواب سؤالات را بدهند. صادقانه باید گفت آنچه در این فاصله از زبان دوستان شنیدیم، اغلب غیرقابل هضم و بسیار عجیب بود؛ طوری که مخاطب را بیش از پیش در مورد سرنوشت این تیم دچار هراس کرد.

بلغارستان، قدرت نوظهور؟

مطلب را با نقد اظهارات امیر قلعه‌نویی شروع می‌کنیم. طبق معمول شخص سرمربی تیم ملی از این در وارد شد که همه باید موافق و تأییدکننده شرایط این تیم باشند وگرنه ممکن است اصل وطن‌دوستی‌شان زیر سؤال برود! امیر مطابق انتظار یکی از آشناترین جملاتش را به زبان آورد و گفت: «اگر با من مشکل دارید، کشور را نزنید.» و بعد هم اضافه کرد: «انتقاد از کیفیت رقبای تیم ملی، از سر دشمنی است.» آیا واقعا همینطور است؟ یعنی هر کسی بگوید بلغارستان و آنگولا، تیم‌های ۷۷ و ۱۱۶ رنکینگ فیفا رقبای مناسبی برای تیم ۲۲جهان نیستند، دارد دشمنی می‌کند؟ آنگولایی که زورش به موریس هم نمی‌رسد، قرار است چه آورده‌ای برای ما داشته باشد؟ بلغارستان در مسابقات انتخابی یورو هنوز هیچ بردی نداشته و جالب اینکه حتی همین تیم هم با معدل سنی بسیار پایین در برابر ایران قرار گرفت. در ترکیب اصلی بلغارستان، فقط ۲بازیکن حضور داشتند که بازی‌های ملی‌شان دورقمی شده بود. اگر اینها را بگوییم یعنی دشمن هستیم؟ عجیب‌تر از همه اینکه قلعه‌نویی از بلغارستان به‌عنوان قدرت نوظهور(!) فوتبال اروپا یاد می‌کند، این در حالی است که همه دنیا نسل طلایی این تیم در سال۱۹۹۴ را به یاد دارند و واقف هستند که بلغارها پس از آن به خوابی عمیق و طولانی فرورفتند.

روسیه، یکی از ۵تیم برتر جهان؟

داستان مشاوران امیر قلعه‌نویی هم واقعا عجیب است. هومن افاضلی به تازگی در مصاحبه‌ای شرکت کرده و به دفاع از حضورش کنار امیر پرداخته است. او بعد از فراغت از این بخش، ۲ اظهارنظر فنی بسیار شگفت‌انگیز هم انجام داده است. ابتدا گفته: «روسیه یکی از ۵کشور برتر فوتبال جهان است» که واقعا روشن نیست با چه متر و معیاری می‌توان به این نتیجه رسید. لیگ روسیه کجای جهان است؟ افتخارات ملی این تیم چیست؟ لژیونرهای سرشناس و اثرگذارش چند نفر هستند؟ کاش هومن کمی بیشتر توضیح می‌داد. از سوی دیگر او در مورد برتری خردکننده و ۴گله ژاپن در برابر آلمان هم گفته: «چنین اتفاقاتی هر چند سال یک‌بار رخ می‌دهد و بیشتر ناشی از ضعف آلمان است.» درحالی‌که ژاپن ۱۰ماه پیش هم آلمان را در خود جام‌جهانی برد. اینطور خفیف نشان دادن قدرت یکی از رقبای آسیایی، واقعا به صلاح است و کمکی به ما می‌کند؟

عذرخواهی خداداد واقعی است؟

سر آخر هم می‌رسیم به خداداد عزیزی که منتقد سفت و سخت امیر قلعه‌نویی بود اما مشاور او شد و حالا به‌طور تمام قد در حال حمایت از کادرفنی تیم ملی است. شاید اوج شگفتی در مورد خداداد این باشد که‌ماه گذشته به تندی از سعید الهویی انتقاد کرد و پرسید او با کدام سابقه و صلاحیت به کادر فنی تیم ملی اضافه شده؟ اما حالا از همین چهره دلجویی و عذرخواهی می‌کند و می‌گوید به ارزش‌های فنی او واقف شده است. خب البته شاید طی چند روز کار با پپ گواردیولا هم نتوان به شایستگی‌های فنی او پی برد، اینکه سعید الهویی است! حالا باز خود دانید.