شهرخبر

فایننشنال تایمز: با وجود تحریم‌های آمریکا مبادلات تجاری ایران و امارات افزایش یافته است

یک رسانه انگلیسی اعلام کرد که با وجود تحریم‌های آمریکا اما امارات قصد افزایش مبادلات تجاری خود با ایران را دارد و این معاملات به ۲۴ میلیارد دلار افزایش یافته است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه انگلیسی فایننشنال تایمز در گزارشی به روابط اقتصادی ایران و کشورهای عربی پرداخته و نوشت که علی‌رغم تحریم‌های آمریکا، مبادلات تجاری میان ایران و امارات بعد از کاهش محدودیت‌های تجاری بین دو کشور افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است که ابوظبی محدودیت‌های فعالیت تجاری بین دو کشور همسایه ایران و امارات را کاهش داده است. در همین راستا امارات در ماه‌های اخیر محدودیت‌های ثبت شرکت‌ها و صدور ویزا برای شرکت‌های ایران را که تحت تحریم‌های سخت آمریکا قرار دارد، کم کرده است. سرمایه‌داران ایرانی نیز در حال بررسی چگونگی تقویت تجارت دوجانبه با ایجاد مکانیسم‌های مالی برای تامین بودجه مالی معاملات قانونی با امارات هستند.

فایننشنال تایمز افزود، رونق روابط تجاری بین ایران و امارات یکی از محورهای اصلی امارات برای کاهش تنش‌های منطقه‌ای و تمرکز روی اقدامات تجاری است. درحالی که چین اولین شریک تجاری ایران است، ابوظبی دومین شریک تجاری این کشور محسوب می‌گردد.

در ادامه گزارش این رسانه انگلیسی آمده است، تجارت ایران و امارات بعد از کاهش 11 میلیارد دلاری در سال 2020 تا 2021 به خاطر شیوع اپیدمی کرونا، به 24 میلیارد دلار در 12 ماه منتهی به مارس افزایش یافت. این رقم از تجارت 22 میلیارد دلاری میان دو کشور در سال 2012 قبل از آغاز تحریم‌های آمریکا فراتر رفته است. مقامات ایرانی گفته‌اند که هدف آنها افزایش مبادلات تجاری با امارات به 30 میلیارد دلار در 2 سال آینده است.

فایننشنال تایمز به نقل از «مسعود دانشمند» رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران و امارات اعلام کرد: فشار از سوی بانک مرکزی امارات کاهش یافته و برخی بانک‌های اماراتی باز کردن حساب بانکی را آغاز کرده‌اند.در حال حاضر برخی از شرکت‌های ایرانی که در امارات حضور داشتند اما غیرفعال شده بودند، دوباره فعال شده‌اند و برخی شرکت‌های جدید نیز فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

این روزنامه در ادامه به نقل از «افشین مولوی» کارشناس ارشد دانشکده مطالعات بین‌الملل پیشرفته دانشگاه جانز هاپکینز اعلام کرد که تجارت امارات با ایران با رعایت کامل قوانین و استانداردهای جهانی انجام می‌شود، بنابراین برخی از شرکت‌ها و بانک‌های ایرانی از متولیانی در امارات استفاده کرده‌اند که می‌توانند به عنوان عاملی برای تراکنش‌های فرامرزی عمل کنند و درواقع محدودیت‌ها را دور بزنند.

به گزارش تسنیم، اردیبهشت ماه در جریان سفر عبدالله محمد المزروعی، رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی امارات متحده عربی به تهران، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با بیان اینکه امارات از مهم‌ترین کشورهای همسایه ایران با رابطه عمیق تاریخی است، گفت: امارات بعد از چین، دومین شریک تجاری ایران در دنیاست و حجم مبادلات ما به حدود 24 میلیارد دلار رسیده است. با وجود همه محدودیت‌های گذشته و سنگینی سایه مسائل سیاسی بر روابط اقتصادی، اما امارات همواره جایگاه خوب خود را در رابطه با ایران حفظ کرده و این تحولات نتوانسته اثر عمیقی بر مناسبات تجاری با ما بگذارد.

او با بیان اینکه ظرفیت‌های همکاری ما با امارات می‌تواند بسیار بالاتر از رقم 24 میلیارد دلار باشد افزود: موقعیت‌های جغرافیایی دو کشور می‌تواند زمینه مناسبی برای افزایش حجم مناسبات تجاری باشد.

انتهای پیام/