شهرخبر
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۹

فعالیت بدنی نیازی به کارهای پیچیده ندارد. فعالیتی به سادگی یک پیاده روی سریع روزانه می‌تواند به شما کمک کند زندگی سالم‌تری داشته باشید. با ۳۰ دقیقه پیاده روی روزانه، اندازه دور کمر خود را کاهش دهید و سلامتی خود را بهبود بخشید.

اصول پیاده روی -  فواید و مضرات پیاده روی - ورزش -  پیاده روی کدام قسمت بدن را لاغر میکند

همشهری آنلاین – آرش نهاوندی: پیاده روی سریع مزایایی برای سلامتی دارد که شاید تا به حال کمتر به آن فکر کرده باشیم. به گزارش مایو کلینیک، البته برای رسیدن به نقطه مطلوب در زمینه سلامت چسمانی نیاز به رعایت یک سری نکات در زمان پیاده روی ضروری به نظر می‌رسد. در این مطلب به این نکات می‌پردازیم.

هرچه سریعتر و دورتر پیاده روی را به عنوان یک فعالیت تکراری انجام دهید، مزایای سلامت بیشتری نصیب شما خواهد شد. برای مثال، ممکن است به عنوان یک فرد مبتدی شروع کنید، و سپس به راه رفتن سریع‌تر و پیاده‌روی مسیر ۱.۵ کلیومتری در مدت زمان کوتاه‌تری نسبت به یک فردی که پیاده روی را به عنوان یک فعالیت معمولی انجام می‌دهد برسید، شبیه به راه رونده‌های (walker) قدرتی. این می‌تواند یک راه عالی برای انجام فعالیت‌های هوازی، بهبود سلامت قلب و افزایش استقامت در حین سوزاندن کالری باشد.

ارتقای سلامت با پیاده روی

از مبتدی تا حرفه‌ای

تبدیل پیاده روی معمولی به یک ورزش تناسب اندام نیاز به وضعیت بدنی خوب و حرکات هدفمند دارد. در حالت ایده‌آل، وقتی در حال پیاده‌روی هستید ظاهرتان باید به این صورت باشد:

برنامه ریزی و شروع گام به گام

همانطور که روال پیاده روی خود را شروع می کنید، وسایل مناسب را تهیه کنید:

کفش: کفش‌هایی را با قوس مناسب، پاشنه محکم و کفی انعطاف‌پذیر ضخیم انتخاب کنید تا پاهای شما را نرم کرده و ضربه را جذب کند.

لباس: لباس‌های راحت و گشاد بپوشید و لباس‌های مناسب برای انواع آب‌وهوا، مانند لایه‌ها در هوای خنک‌تر بپوشید. سعی کنید از پارچه‌های ضد رطوبت استفاده کنید تا راحت‌تر باشید.

تفاوت‌ها و الزامات پیاده روی در شب و روز: اگر زمانی که هوا تاریک است در فضای باز راه می‌روید، از لباس‌های به رنگ‌ روشن یا نوار بازتابنده برای دیده شدن استفاده کنید. اگر در طول روز بیرون می‌روید از کرم ضد آفتاب، کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.

گام شمار و ردیاب: برخی از افراد استفاده از ردیاب فعالیت، برنامه یا گام شمار را انتخاب می‌کنند. این دستگاه‌ها می توانند برای ردیابی زمان، مسافت، ضربان قلب و کالری شما مفید باشند.

پیاده روی در مسیرهای هموار: مسیر خود را با دقت انتخاب کنید. اگر در خارج از منزل راه می روید، از مسیرهایی با پیاده روهای ترک خورده، دارای چاله‌ یا چمن ناهموار اجتناب کنید.

پیاده روی در مرکز خرید: اگر آب و هوا برای پیاده روی مناسب نیست، قدم زدن در یک مرکز خرید را در نظر بگیرید.

گرم کردن در ابتدای مسیر: به مدت پنج تا ۱۰ دقیقه به آرامی راه بروید تا ماهیچه‌های خود را گرم کرده و بدن خود را برای ورزش آماده کنید.

پایان آرام: در پایان پیاده روی، پنج تا ۱۰ دقیقه به آرامی راه بروید تا به خنک شدن عضلات کمک کنید.

اهمیت حرکات کششی: پس از خنک شدن، عضلات خود را به آرامی کشش دهید. اگر ترجیح می‌‍دهید قبل از راه رفتن حرکات کششی انجام دهید، به یاد داشته باشید که ابتدا بدن خود را گرم کنید.

انگیزه خود را حفظ کنید

شروع یک برنامه پیاده روی به ابتکار عمل نیاز دارد. پایبندی به آن نیازمند تعهد است. برای با انگیزه ماندن، اقدامات زیر را انجام دهید: