شهرخبر

درخواست چین از اروپا برای اتحاد و همکاری بیشتر

درخواست چین از اروپا برای اتحاد و همکاری بیشتر

لی چیانگ نخست وزیر چین اظهار کرد پکن و اروپا باید علیه بی اعتمادی‌های جهانی با یکدیگر متحد بوده و همکاری کنند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، لی چیانگ نخست وزیر چین در حاشیه نشست سران گروه 20 در هند در گفتگو با رهبران اتحادیه اروپا اظهار کرد پکن و اروپا باید علیه بی اعتمادی های جهانی با یکدیگر متحد بوده و همکاری کنند.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد وی خطاب به اورسلا ون درلاین رئیس کمیسیون اروپا گفت: جلوگیری از خطر مانعی برای همکاری های مشترک نیست. وابستگی داخلی نباید برابر با بی اعتمادی باشد.  

لی در حالی این اظهارات را بیان کرد که اتحادیه اروپا از سال 2019 نگرانی خود را درباره خطر افزایش حضور و توان چین ابراز کرده و این کشور را به عنوان رقیب و حریف سیستماتیک خود معرفی کرده است.

در این بیانیه آمده است لی از سران اروپا خواسته تا فضایی غیر تبعیض آمیز برای شرکت چینی فراهم کنند. علاوه بر این چین به دنبال تقویت گفتگوها و همکاری ها در مورد موضوعاتی همچون انرژی پاک و سرمایه گذاری های پاک است.

لی خاطرنشان کرد چین و اتحادیه اروپا باید بیشتر با یکدیگر متحد شده و همکاری کنند و از ثبات در روابط فی مابین به عنوان اهرم فشاری علیه بی اعتمادی های جهانی استفاده کنند.

آقای لی در غیاب شی جین چینگ رئیس جمهور چین به عنوان نماینده پکن در این نشست شرکت کرده بود.

این در حالی است که در ماه ژوئن اتحادیه اروپا استراتژی خطرزدایی را برای مدیریت استقلال خود در قبال چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان به کار گرفت.  

در حالی که رهبران اتحادیه اروپا خواستار کاهش وابستگی به چین شده اند، حدود دو ماه قبل وانگ یی وزیر امور خارجه چین در گفتگو با جوزب بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه اجلاس سران آسه آن در جاکارتای اندونزی اظهار کرد این اتحادیه باید موضع خود را درباره همکاری استراتژیک با پکن شفاف تر کند.

این دیپلمات ارشد چینی اظهارکرد چین و اتحادیه اروپا باید ارتباطات فی مابین را تقویت کرده و اعتماد دو جانبه را تقویت کرده و همکاری خود را عمیق تر کنند و این اتحادیه نباید در این باره تردید داشته و در گفتار و کردار به عقب بازگردد.

این در حالی است که همکاری استراتژیک فراگیر بین چین و اتحادیه اروپا در سال 2003 به منظور تقویت روابط تجاری و سرمایه گذاری آغاز شد اما از سال 2019، و پس از آنکه پکن ارتباط خود را با مسکو با وجود تهاجم به اوکراین گسترش داد، 27 کشور عضو این اتحادیه، چین را یک رقیب اقتصادی و ساختاری برای خود معرفی کردند .

پیشتر، رهبران اتحادیه اروپا بر کاهش وابستگی به چین و چگونگی برقراری توازن بین ریسک زدایی و همکاری در زمینه هایی همچون تغییرات آب و هوایی، تاکید کردند. در ماه مارس نیز اورسلا ون در لاین رئیس کمیسیون اروپا اظهار کرد سخت گیری در مورد موضع اروپا در قبال چین بدان معناست که اروپا به لحاظ اقتصادی و دیپلماتیک ریسک زدایی کند.

انتهای پیام/