به گزارش اکوایران سویگرز اهل نامیبیا که برای شرکت معدنی بریتانیایی Moxico Resources Plc کار می‌کند، برای شروع فعالیت اکتشاف و استخراج فلزات به عربستان سفر کرده است. طرح پیشنهادی وی ایجاد یک معدن روباز جدید روی و مس در حدود 200 کیلومتری (125 مایلی) غرب ریاض، پایتخت عربستان سعودی برای استخراج از ذخایر این منطقه است.

سویگرز، با استخراج نمونه‌هایی از عمق 200 متری زمین به برداشت مس و روی از این منطقه امیدوار شده است؛ وی می‌گوید: من پروژه‌هایی را در سراسر آفریقا انجام داده‌ام، زمین‌شناسی می‌دانم و می‌دانم کجا می‌توانم استخراج کنم. این سایت دقیقا مانند سایر پروژه‌های من در آفریقا است.

اگر همه چیز مطابق برنامه به نتیجه برسد، تا سال 2025 سایت Khnaiguiyah که سویگرز فعالیت بر روی آن را آغاز کرده است؛ موفق به تولید 100 هزار تن روسی و 10 هزار تن مس در سال در فاز ابتدایی خواهد شد. این ارقتم در مقیاس جهانی ناچیز شمرده می‌شوند، اما گام بعدی 2 برابر کردن حجم تولید در این منطقه است. در عین حال پروژه Khnaiguiyah تنها یکی از چندین پروژه پادشاهی عربستان برای استخراج و فرآوری فلزات در این کشور است.

علاوه بر توسعه معادن محلی در عربستان، این کشور قصد دارد تا پس از راه‌اندازی واحدهای پالایش و پردازش در این کشور، نسبت به خرید مواد معدنی از سایر نقاط دنیا اقدام کرده و به این ترتیب بر جایگاه خود در تولید و پالایش فلزات بیفزاید.

در ماه ژوئیه، این کشور اولین تلاش بزرگ خود را برای مشارکت در استخراج معادن بین المللی را به طور رسمی اعلام کرد. این شرکت در یک معامله 3.4 میلیارد دلاری در برزیل شرکت کرد و بخشی از سهام واحد فلزات اساسی واله را از طریق صندوق سرمایه گذاری Engine No. 1 خریداری کرد. عربستان در رقابت با ژاپن و قطر موفق به خرید بخشی از سهام شرکت واله شد . به این ترتیب عربستان 10 درصد سهام یکی از مهم‌ترین تامین‌کنندکان نیکل و مس در دنیا را خریداری کرد. این فلزات ضرورتی برای توسعه انرژی‌های پاک در دنیا هستند و بنابراین عربستان به دنبال سرمایه‌گذاری در این بخش است.

Untitled

عربستان بر سهم خود در توسعه تجدیدپذیرها می‌افزاید

هدف اصلی دولت عربستان از سرمایه‌گذاری در معادن داخلی و خارجی فلزات؛ تبدیل این کشور به عنوان عنصری اساسی در تامین فلزاتی است که نقش اصلی در توسعه انرژی‌های پاک و باتری خودورهای الکتریکی دارند. به این ترتیب این کشور می‌خواهد در صورت حذف نفت از مبادلات انرژی در دنیا، پتانسیل اثرگذاری بر انرژی‌های تجدیدپذیر را داشته باشد و به یکی از ستون‌های انرژی پاک در آینده دنیا تبدیل شود.

خالد المدیفر، معاون وزیر عربستان در امور معدنی در مصاحبه ای گفت: عربستان سعودی برای دستیابی به چشم انداز خود به بیش از یک موتور نیاز دارد. او گفت برنامه پادشاهی این است که خود را به یک نیروگاه اقتصادی و صنعتی تبدیل کند و این کشور برای تحقق این هدف به مواد معدنی نیاز دارد.

در شرایط کنونی فلز اصلی مورد علاقه برای استخراج در عربستان مس است، اما عربستان سعودی همچنین می‌خواهد برای برنامه هسته‌ای نوپای خود اورانیوم و فسفات استخراج کند. این موضوع توجه قدرت‌های غربی و سازمان ملل را که نسبت به گسترش سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه نگران هستند، جلب کرده است.

عربستان سعودی بارها متعهد شده است که برنامه اتمی این کشور صرفا برای اهداف صلح آمیز است.

با این حال، برخی از مدیران و مشاوران بزرگترین ماینرهای جهان در مورد برنامه‌های معدنی داخلی پادشاهی تردید دارند و با اشاره به آمیش این سرزمین، توسعه معادن داخلی را غیر منطقی می‌دانند. ذخایر اورانیوم عربستان به شدت غیراقتصادی است و ذخایر قابل توجه و اقتصادی مس نیز در این کشور وجود ندارد.